Tynki przestaną odpadać

Tomasz Dragan [email protected]
Ruszyły prace remontowe elewacji kamienic znajdujących się w namysłowskim rynku.

Na początek pod murarskie młotki poszły dwie kamienice znajdujące się na wschodniej ścianie rynku. Pierwsza z nich, w której mieści się m.in. bar mleczny, od kilku dni jest już remontowana. Przed kolejną o numerze 6 rusztowania pojawią się lada dzień.
- Na początek skuliśmy stary tynk, aby dostać się do cegły - wyjaśnia technologię wykonywania nowej elewacji Krzysztof Chełmiński, pracownik firmy budowlanej. - Całość robót na jednej kamienicy nie powinna nam zająć więcej niż miesiąc.
Remont obu kamienic to wynik porozumienia, jakie zawarli mieszkańcy - właściciele mieszkań i lokali handlowych - z należącą do gminy Namysłów spółką zajmującą się zarządzaniem domami - Administracją Domów Mieszkalnych - Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Zgodnie z nim koszty remontów i odnowienia elewacji dzielone są pomiędzy właścicieli mieszkań. W tym przypadku z jednej strony są to mieszkańcy kamienic, a z drugiej właśnie ADM - TBS, reprezentujący interesy gminy.

- Ogromnie się cieszę, że nareszcie udało się rozpocząć remont naszej kamienicy - mówi Irena Paluch, właścicielka baru mlecznego w remontowanym obecnie domu numer 1. - W końcu nasz lokal będzie się pięknie prezentować, co w przypadku branży gastronomicznej ma ogromne znaczenie. Dodatkowo w zajmowanej przez nas części budynku mają być wymienione okna.
Na razie namysłowski rynek otaczają szare, brudne kamienice. Jedyną perełką, w dosłownym znaczeniu tego słowa, jest ratusz miejski, którego zewnętrzny remont zakończono przed rokiem.
Projekt remontów kamienic został już zatwierdzony przez konserwatora zabytków, który będzie nadzorował wszystkie prace. Ponieważ część obiektów została wzniesiona przed ostatnią wojną światową, dlatego wpisano je do rejestru zabytków. Opracowania jakie przygotował ADM - TBS zostały przedstawione też ekspertom Unii Europejskiej zajmującym się ochroną zabytków. Jak mówi Zbigniew Ochmański, prezes ADM - TBS, pomysł odnowienia centrum Namysłowa uznali za godny przedstawienia w Brukseli.
- Za ich namową napiszemy wniosek do Unii Europejskiej o pomoc finansową w realizacji pomysłu odnowienia centrum naszego miasta - mówi prezes. - Zdaniem unijnych ekspertów, możemy liczyć na zwrot ponad 70 procent poniesionych kosztów.

POMYSŁ WYMAGA AKCEPTACJI MIESZKAŃCÓW

Warunkiem zrealizowania projektu rewitalizacji kamienic w namysłowskim rynku jest zgoda ich mieszkańców z tytułami własności lokali na współfinansowanie tych prac. To tak naprawdę od nich zależy, czy zdecydują się przekazać swoje pieniądze gromadzone na funduszach remontowych wspólnot na odnowienie budynków. Procedura wygląda następująco: ADM - TBS przedstawia do akceptacji mieszkańców pomysł na remont elewacji oraz wyliczenia kosztów przedsięwzięcia. Później mieszkańcy analizują, czy stać ich na przeprowadzenie prac. Jeżeli podejmą uchwałę o rozpoczęciu remontu, muszą przekazać na ten cel pieniądze z funduszu remontowego wspólnoty. Resztę dopłaca ADM - TBS.

WIELOKOLOROWY RYNEK

ADM - TBS ma w swoich planach odnowienie elewacji wszystkich 18 domów, jakie mieszczą się w rynku. Każdy z nich ma zostać pomalowany na inny kolor, współgrający z tonacją barw, w jakich wykonany jest ratusz. W ten sposób za kilka lat (odnawianie elewacji wszystkich kamienic mają potrwać do 2007 roku) w namysłowskim rynku pojawią się domy w kolorach np. zieleni, żółci, bordo i jasnego brązu. Zgodnie z zaleceniem konserwatora, jeżeli po zdjęciu starego tynku okaże się, iż pod murem zachowały się resztki farby sprzed np. kilkuset lat, wówczas kamienica zostanie pomalowana w pierwotnym kolorze.

Na razie jednak mieszkańcy muszą płacić za remonty z własnej kieszeni. Również i osobne pieniądze wykłada budżet ADM - TBS. Ponieważ w przypadku wspólnot mieszkaniowych na remont musi złożyć się kilku właścicieli lokali użytkowych lub mieszkań, zbieranie funduszy trwa po kilka lat. Średnio koszt o odnowienia elewacji jednej kamienicy waha się od 18 do nawet 26 tys. zł.
Poza dwoma pierwszymi kamienicami, jakie mają zostać odnowione w rynku, ADM - TBS ma już wstępne zgody dwóch kolejnych wspólnot mieszkaniowych na przeprowadzenie podobnych prac. Zostaną one wykonane w przyszłym roku. W rynku jest jednak 18 domów. Co będzie w sytuacji, kiedy pozostałe wspólnoty odmówią współfinansowania remontów?

- Przyznam, że nie zakładamy takiej możliwości - stwierdza Zbigniew Ochmański. - Wydaje nam się, że jeżeli nawet na początku nie wyrażą zgody na remonty elewacji, to później powinni zmienić zdanie, kiedy zobaczą efekty prac na innych kamienicach. Być może nie uda nam się wyremontować wszystkich domów, ale na pewno znaczną większość z nich doprowadzimy do porządku. Tak, aby nasz rynek zaczął wyglądać jak stolica miasta powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska