Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące ludzi spotkało się na obchodach kalwaryjskich na Górze św. Anny. Nabożeństwo ze świecami

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotni wieczór w grocie lurdzkiej na Górze św. Anny w nabożeństwie światła w dzień Podwyższenia Krzyża Świętego.

Modlili się o dobre zrealizowanie swojego życiowego powołania, za Kościół na śląskiej ziemi i za bpa Andrzeja Czaję z okazji 10-lecia jego posługi w diecezji opolskiej.

Wieczorne nabożeństwo ze świecami jest co roku kulminacją trwających od rana obchodów ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Pielgrzymi wędrowali po dróżkach między kalwaryjskimi kaplicami - za figurą Chrystusa niosącego krzyż - modląc się, śpiewając pieśni i słuchając kazań.

Początki święta Podwyższenia Krzyża Świętego związane są z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża na początku IV wieku i poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 r. Do tradycji wieczornego nabożeństwa ze świecami należy uroczyste wniesienie oświetlonego krzyża do groty. W sobotę w procesji przyniesiono nowy krzyż. Postać wiszącego na nim Jezusa wyrzeźbił nieżyjący już brat Jacek z Góry św. Anny, a krucyfiks w czasie nabożeństwa poświęcił gwardian klasztoru franciszkanów, o. Jonasz.

- Mam wielką radość w sercu – mówił bp Andrzej Czaja – gdy widzę was tutaj nie tylko tak licznie zgromadzonych od rana, ale tak rozmodlonych. Na twarzach widać, jak wam zależy na tym, aby w sercach wiara nie zgasła. Aby ją umieć przekazać nowemu pokoleniu. Obecność dzieci i młodzieży to wielki znak nadziei. To jest nasze górnośląskie stawanie co roku pod krzyżem. By z mądrości i tajemnicy krzyża zaczerpnąć. Krzyż to jest znak miłości Boga ku nam, znak niezawodnej nadziei i błogosławieństwa. Kiedy zaczerpniemy z tajemnicy krzyża, pójdziemy w życie umocnieni.

W przepełnionej i rozświetlonej świecami grocie, zabrzmiały słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego. Na ręce biskupa uczestnicy nabożeństwa odnowili przyrzeczenia złożone na chrzcie. Z okazji 10-lecia posługi biskupa Czai, odśpiewano pieśń „Ciebie Boże wielbimy” i… „Sto lat”. Franciszkanie ofiarowali biskupowi w prezencie figurkę swego założyciela.

- Jestem na tym nabożeństwie chyba 30. raz z rzędu – mówi Anna Kozioł z Opola. - Ono mnie bardzo podnosi na duchu. Bo tylu nas wyjechało, tylu w ciągu tych lat umarło, odsunęło się gdzieś na obrzeża Kościoła. A tu zawsze jest tłum ludzi i naprawdę żarliwa modlitwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto