Tysiące małych pacjentów z Opolszczyzny skorzystało z badań w ramach Krainy Zdrowia Dzieci. Cenna inicjatywa opolskiego oddziału NFZ

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Tłumy rodziców z dziećmi zjawiło się w Toyota Park w Opolu na bezpłatnych konsultacjach lekarskich. Trwa akcja NFZ pod nazwa "Kraina Zdrowia Dzieci".
Tłumy rodziców z dziećmi zjawiło się w Toyota Park w Opolu na bezpłatnych konsultacjach lekarskich. Trwa akcja NFZ pod nazwa "Kraina Zdrowia Dzieci". Marcin Żukowski
Badanie EKG, USG, wzroku, słuchu i wiele innych. Kraina Zdrowia Dzieci to akcja opolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Przez cały dzień pacjenci w wieku od 0 do 18 lat mogą skorzystać z konsultacji lekarzy kilkunastu specjalizacji. Co najważniejsze, bez rejestracji, bez skierowania i bezpłatnie.

Zainteresowanie badaniami realizowanymi dziś (4 stycznia) w budynku Toyota Park przy ul. Oleskiej 70, w ramach Krainy Zdrowia Dzieci jest bardzo duże.

- Przewidujemy, że dziś może odwiedzić nas nawet 3 tysiące młodych pacjentów z całej Opolszczyzny – informuje Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ.

Opolski oddział NFZ jest przygotowany na konieczność obsłużenia dużych grup osób chętnych skorzystać z konsultacji specjalistów.

- Staraliśmy się tak gospodarować lekarzami specjalistami, aby był nie jeden lekarz z danej dziedziny, ale po kilkunastu. Na przykład przy pierwszej edycji Krainy Zdrowia Dzieci, którą mieliśmy w 2021 roku, mieliśmy jednego lekarza fizjoterapeutę do wad postawy, a dziś mamy ich piętnastu – tłumaczy Barbara Pawlos.

Ścieżka jest prosta. Wchodząc do hali dzieci zostają zważone i zmierzone. Następnie otrzymują specjalną książeczkę, gdzie wpisywane są podstawowe pomiary. Z tą książeczką należy pójść do lekarza pediatry, który bada dzieci i przeprowadza wywiad z rodzicem, po czym zaznacza, do których gabinetów specjalistycznych należy się udać na badanie. Organizatorzy zapewniają, że nikt nie zostanie odesłany z kwitkiem.

- Do wszystkich specjalistów z tej samej dziedziny obowiązuje jedna kolejka. Gdzie się zwalnia gabinet, tam wchodzą kolejne dzieci – wyjaśnia rzecznik funduszu zdrowia.

Nie należy jednak zwlekać do ostatniej chwili, gabinety będą czynne do godziny 17.

Badania profilaktyczne są ważne
Wiele badań warto wykonać profilaktycznie. Tym bardziej, jeśli nigdy wcześniej nie odwiedziliśmy z dzieckiem danego specjalisty, np. neurologopedy.

- Od rana trafiają do nas rodzice, którzy chcieli tylko profilaktycznie sprawdzić, czy przypadkiem coś niepokojącego nie dzieje się u dziecka. Natomiast najczęściej przychodzą do nas dzieci z trudnościami w wymawianiu głoski „r”. Często okazuje się, że występuje tam również trudność z innymi głoskami, których dziecko nie realizuje, a rodzice tego nie słyszą - wyjaśnia Anna Dawidowicz-Wlosz ze Specjalistycznego Centrum Terapeutycznego „DIA-LOG” w Opolu. - W naszym gabinecie można dzisiaj przyjść i uzyskać pomoc logopedyczną. Krótkie, szybkie, przesiewowe badanie logopedyczne, żeby sprawdzić, czy dziecko wymaga terapii logopedycznej, czy ma jakieś trudności artykulacyjne, czy ma trudności z opóźnionym rozwojem mowy, a może jakieś trudności z gryzieniem, żuciem, połykaniem czy z ssaniem.

Rodzice są zadowoleni
Rodzice chętnie korzystają z propozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Na badania przybyli nie tylko mieszkańcy Opola, ale całego województwa. Doceniają możliwość skorzystania z konsultacji kilku specjalistów w krótkim czasie.

- Z moim Jasiem jeżdżę na różne badania, natomiast tutaj wszystko jest bardzo dostępne. Mogę bez problemu skorzystać z porady dermatologa, okulisty, czy pójść do dentobusa. Regularnie odwiedzamy stomatologa, natomiast dentobus jest bardzo fajny dla dzieci – tłumaczy Daria, która na badania przyjechała z synem z Olesna.

Aby najmłodszym pacjentom umilić czas oczekiwania na badania, przygotowano szereg atrakcji w postaci m.in. animacji, malowania twarzy, zaplatania włosów, miejsca zabaw klockami.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska