Ubezpiecz się na każdy wypadek

sxc.hu
Trzeba mieć świadomość, że nawet na wczasach zorganizowanych przez biuro podróży standardowe ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich ewentualnych kosztów leczenia czy następstw wypadków.
Trzeba mieć świadomość, że nawet na wczasach zorganizowanych przez biuro podróży standardowe ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich ewentualnych kosztów leczenia czy następstw wypadków. sxc.hu
Wielu z nas, wyjeżdżając na urlop, albo w ogóle nie wykupuje polisy, albo robi to "na ostatnią chwilę", bez zastanowienia. A konsekwencje mogą być dramatyczne.

Pewna klientka dzwoniła z lotniska, bo dopiero wtedy przypomniało jej się, że nie wykupiła polisy, a wylatywała aż do... Nepalu! Pomogłem. Lepiej późno niż wcale - opowiada jeden z agentów ubezpieczeniowych.

I ma rację, ponieważ koszty leczenia czy sprowadzenia chorego z Nepalu do Polski to dziesiątki tysięcy złotych.

- Pamiętajmy, że karta ubezpieczeniowa EKUZ upoważnia do pokrycia kosztów leczenia w krajach Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wedle obowiązujących w danym kraju zasad - mówi Paweł Fudala z opolskiego NFZ. - W Niemczech dla przykładu będziemy współfinansować 14 początkowych dni pobytu w szpitalu. EKUZ nie obowiązuje natomiast w Turcji, Egipcie czy Albanii. A tam Opolanie chętnie wyjeżdżają na wakacje.

- Wykupienie podstawowego ubezpieczenia pozwoli przewieźć chorego do kraju, a w przypadku śmiertelnego wypadku sprowadzić ciało - mówi Marcin Jaworski, rzecznik prasowy TUiR Warta SA. - To sytuacje przykre, ale trzeba mieć świadomość, że się zdarzają. Rok temu transport z Austrii pacjenta, który nie był ubezpieczony, a przeszedł udar mózgu, kosztował prawie 40 tysięcy złotych.

Przykład

Przykład

Ubezpieczenie wojażer - wakacje 7-dniowe dla rodziny 2+1 w Egipcie:

pakiet podstawowy - ok. 52 zł
pakiet rozszerzony "rodzina" - ok. 63 zł
pakiet rozszerzony "ryzyko wojny i terroryzmu" - ok. 200 zł.

Jeśli wykupujemy wczasy zorganizowane przez biuro podróży, touroperator ma obowiązek ubezpieczenia turysty od następstw nieszczęśliwych wypadków i leczenia. - Ale biura mają oferty różniące się wysokością ubezpieczenia lub innymi niuansami - zwraca uwagę Piotr Henicz z BP Itaka w Opolu. - Turyści jednak rzadko wczytują się w polisy.

A w warunki umowy warto się wczytać. Pokrycie kosztów leczenia może bowiem nie obejmować chorób przewlekłych (np. wieńcowych czy cukrzycy).

Sytuacja komplikuje się, jeśli w kraju, w którym wykupiliśmy wczasy (zawierające ubezpieczenie), wybuchły zamieszki - tak jak ma to miejsce teraz w Egipcie.
- Standardowe ubezpieczenie nie chroni nas od wypadków, które mogą być wynikiem zamieszek, wojny, stanu wyjątkowego czy ataków terrorystycznych - informuje Agnieszka Rosa z zespołu PR Grupy PZU. - Można jednak polisę rozszerzyć na takie właśnie ryzyko. Rozszerzenie wykupić dla kosztów leczenia, usług assistance, NNW i bagażu podróżnego.

Decydując się na wakacyjny wyjazd zorganizowany, warto też zwrócić uwagę na inne okoliczności: na przykład udział w coraz bardziej popularnych wycieczkach fakultatywnych, związanych ze sportami ekstremalnymi.

- Trzeba mieć świadomość, że standardowe ubezpieczenie wczasów nie obejmuje wypadków, jakie wydarzą się podczas takiej wycieczki - tłumaczy Marcin Jaworski z TUiR Warta SA.

Podobnie jak wyjeżdżając z dziećmi warto poszerzyć polisę o możliwość - w razie gdy dziecko trafi do szpitala - sfinansowania pobytu opiekuna w pobliskim hotelu (tzw. pakiet rodzina).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska