Ucho z Nysy pilnuje hałasu

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Wynalazek z nyskiej PWSZ dba o słuch pracowników i dzieci z OPS

Elektroniczne ucho monitoruje hałas w świetlicy środowiskowej nyskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Placówka w styczniu została drugą instytucją, w której pracuje wynalazek skonstruowany przez studentów i pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. W listopadzie 2015 roku pierwszy prototypowy egzemplarz urządzenia trafił do szkoły podstawowej nr 10 w Nysie.

- Nasze ucho ma pilnować porządku i zwracać uwagę na nadmierny gwar w klasach - tłumaczy Jacek Tomasiak, z Instytutu Nauk Technicznych nyskiej PWSZ. - Diody na urządzeniu wskazują, jaki rejestruje ono poziom hałasu i ostrzegają przed przekroczeniem progu szkodliwego dla zdrowia.

Diody o kolorze od zielonego przez pomarańczowy do czerwonego wskazują, jak głośno w danym momencie jest w pomieszczeniu. Po przekroczeniu poziomu 80 decybeli zapalają się czerwone lampki, a do tego jeszcze podświetla się duży wykrzyknik, który ostrzega o nadmiernym hałasie. To sygnał, że trzeba być ciszej. - 80 decybeli to hałas intensywnego ruchu ulicznego. Kilka godzin w takim gwarze, przez kilka lat grozi ubytkiem słuchu - ostrzega Jacek Tomasiak.

Urządzenie jest na tyle inteligentne, że filtruje dźwięki i wyłapuje tylko te, które rzeczywiście są dla zdrowia szkodliwe. O tym jak głośno potrafi być w szkolnej sali i jak odbija się to na zdrowiu wiedzą pewnie tylko nauczyciele.

- Nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 10 powiedzieli nam, że gdy w sali jest ucho, to łatwiej zapanować nad dziećmi. Sama świadomość hałasu pomaga - mówi Jacek Tomasiak.

Do konstruktorów urządzenia zgłosiła się jedna ze szkół podstawowych w Warszawie, która jest zainteresowana wykorzystaniem urządzenia u siebie. Nyska uczelnia nie dysponuje linią produkcyjną, dlatego twórcy ucha szukają firmy, która byłaby zainteresowana produkcją na większą skalę.

Projektantem elektronicznego ucha jest Jakub Łoś, z koła naukowego „Abaculus” i student na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska