Uchwała krajobrazowa Opola trafiła do Trybunału Konstytucyjnego

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opolska uchwała krajobrazowa to zestaw regulacji przestrzeni miasta. Dzieli Opole na strefy i określa m.in. gdzie i w jakiej formie można lokować reklamy.
Opolska uchwała krajobrazowa to zestaw regulacji przestrzeni miasta. Dzieli Opole na strefy i określa m.in. gdzie i w jakiej formie można lokować reklamy. Archiwum
Opolska uchwała krajobrazowa to zestaw regulacji przestrzeni miasta. Dzieli Opole na strefy i określa m.in. gdzie i w jakiej formie można lokować reklamy.

Dokument przyjęto pod koniec 2016 roku. Został zaskarżony do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Na liście zarzutów było m.in. łamanie swobód konstytucyjnych.

WSA uchwałę uchylił, ale wyłącznie na podstawie uchybień proceduralnych, nie przychylając się do zarzutów grubszego kalibru. To nie zadowoliło skarżących. Postanowili odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- NSA nie rozstrzygnął jednak tej sprawy i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza.

- Decyzja uchylająca uchwałę krajobrazową nie jest prawomocna, dlatego jej zapisy są obowiązujące - podkreśla.

Mimo tego miasto pracuje nad drugą uchwałą krajobrazową. Jej zapisy są zbliżone do pierwszej, wyeliminowano tylko błędy, które były podstawą zaskarżenia oryginalnego projektu.

- Zależy nam na uporządkowaniu przestrzeni miasta i robimy to konsekwentnie. Nie jest to jednak łatwe ze względu na niejednoznaczne przepisy prawa - stwierdza pani rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska