Uczą młodzież wyciągać wnioski z trudnej historii

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W Łambinowicach odbywają się liczne warsztaty dla uczniów i dorosłych, które uczą trudnej historii.
W Łambinowicach odbywają się liczne warsztaty dla uczniów i dorosłych, które uczą trudnej historii. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Dzieje obozu w Lamsdorf przypominają, co jeden człowiek jest w stanie zrobić drugiemu.

Historia obozów jenieckich w Lamsdorf sięga odległych czasów wojny prusko-francuskiej (1870-1871), kiedy przetrzymywano jeńców – żołnierzy francuskich. Dalszy rozwój to I wojna światowa, kiedy powstał największy z obozów istniejących na terenie dzisiejszych Łambinowic. W latach 1914-1918 przetrzymywano w nim łącznie ok. 90 tys. żołnierzy. Byli wśród nich Rosjanie, Anglicy, Belgowie, Rumuni, Włosi, Serbowie, czy Francuzi. Obóz w Lamsdorf był wtedy ósmy pod względem wielkości w całych Niemczech.

W czasie II wojny światowej w Lamsdorf powstały obozy zwane stalagami. Istniał tutaj system obozów jenieckich, wzorowanych na innych obozach na terenie III Rzeszy. Początkowo najwięcej żołnierzy pochodziło z Wielkiej Brytanii. Przez cały okres wojny przez Stalag 344 Lamsdorf przeszło ok. 300 tys. jeńców. W 1944 r. do Lamsdorf trafiło 6 tys. powstańców warszawskich, przewiezionych po kapitulacji zrywu zbrojnego.

W styczniu 1945 r., w obawie przed zbliżającą się Armią Czerwoną, rozpoczęła się piesza ewakuacja jeńców. 17/18 marca wojska ZSRR zajęły obóz.

- W rocznicę tych wydarzeń, 17 marca otworzyliśmy nową plenerową ekspozycję edukacyjną. Nosi tytuł „Miejsce z blizną” i znajduje się na miejscach po byłym Stalagu 318/ VIII F (344) Lamsdorf. Nie spodziewaliśmy się, że tematyka wojny i niewoli będzie tak aktualna. Siłą rzeczy pojawiały się pytania od uczniów na ten temat – mówi Monika Sobczak z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Dział Edukacji i Wystaw CMJW, którego pracownikiem jest pani Monika, ma szeroką ofertę dla młodzieży. Oferta warsztatów jest dostosowana do wieku odbiorców: szkół podstawowych, młodzieży i osób starszych.

- Pokazujemy, że pomimo terroru i trudnych warunków pracy oraz codziennej walce o przetrwanie, jeńcy nie zatracili myślenia o wolności, czy poczucia solidarności. Przykładowo starano się równo i sprawiedliwie podzielić chleb między wszystkich jeńców. Nie zapominano również o sporcie, czy tak ważnym… humorze – opowiada Monika Sobczak.

Zgłosić się na tę niezwykłą lekcję historii można pod mailem [email protected]. Muzeum ma przygotowane rowery i meleksa, usprawniające zorganizowanym grupom poruszanie po terenie.

Oferta edukacyjna wiążę się z opłatą (szczegółowych informacji udzielają pracownicy działu edukacji i wystaw). Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Samodzielnie można zwiedzać także miejsce pamięci narodowej, pomoże w tym aplikacja mobilna, przewodniki i informatory, które można zakupić w sklepiku muzeum.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska