Uczą się zawodu w języku serca

Piotr Koszyk
Klasa IC ZSZ w Dobrzeniu, wielozawodowa. Na zdjęciu:  Patryk Krupa, Jonathan Kaczmarek, Mateusz Kansczyk, Mathias Pierzyna, Aleksander Filip, Kamil Zygosz, Marcin Grzegorczyk, Przemysław Ślęzak, Paweł Thoma, Adam Pachowski
Klasa IC ZSZ w Dobrzeniu, wielozawodowa. Na zdjęciu: Patryk Krupa, Jonathan Kaczmarek, Mateusz Kansczyk, Mathias Pierzyna, Aleksander Filip, Kamil Zygosz, Marcin Grzegorczyk, Przemysław Ślęzak, Paweł Thoma, Adam Pachowski
W Zespole Szkół Zawodowych w Dobrzeniu Wielkim uczniowie poznają język niemiecki wraz z wiedzą fachową. Wszystko po to, by absolwenci poradzili sobie na zachodnim rynku pracy.

Uczniowie równolegle z umiejętnościami zawodowymi przyswajają, niemiecką terminologię. Już rozpoczynający edukację zawodową, przynajmniej w stopniu elementarnym, potrafią posługiwać się fachowym słownictwem - mówi dr Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor Zespołu Szkół.

- Stwarza im to dodatkowe możliwości - dodaje - podejmowania pracy zarobkowej w krajach niemieckojęzycznych. Główna zaleta tej metody nauczania, polega na tym, że do autorskiego programu nauki języka niemieckiego wprowadzamy jak najwięcej elementów języka zawodowego, a treści edukacyjne nieustannie wzbogacamy o jak najnowszą terminologię fachową.

Autorski program nauczania obejmujący wszystkie klasy zasadniczej szkoły zawodowej jest dziełem pani Ewy Michalskiej, nauczycielki języka niemieckiego.
- Dzięki takiemu systemowi - mówi pani Ewa - uczniowie lepiej rozumieją teksty użytkowe, (instrukcje obsługi, opis działania urządzeń wykorzystywanych w pracy zawodowej, przepisy kulinarne, itp.). Poza tym mają większą śmiałość w podejmowaniu pracy za granicą, w razie niemożności znalezienia zatrudnienia w kraju. Ponadto poznawanie języka zawodowego, bardziej motywują uczniów do nauki języka niemieckiego jako takiego. Nawet nauczanie gramatyki, przy wykorzystaniu słownictwa zawodowego, wydaje mi się znacznie bardziej efektywne.

Dowodem na to, że tak jest, są uczniowie, którzy licznie kontynuują naukę w Liceum Uzupełniającym. Znają niemiecki, coraz lepiej, o czym świadczy wysoki poziom zdawalności matury z tego języka.
Iwona Pluskota, 16-latka z Dobrzenia Małego, jest przekonana, że w przyszłości, dobra znajomość języka pomoże jej znaleźć lepszą pracę. Chce się uczyć na Śląsku Opolskim i do niemieckiej zawodówki się nie wybiera. - Ja jestem za młoda, a te szkoły są zbyt daleko od domu - mówi.

- Uważam, że poziom nauki języka niemieckiego w mojej szkole jest bardzo wysoki - mówi Przemysław Ślęzak z Popielowa. - Ścisłe powiązanie znajomości języka, ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności w wybranym zawodzie otwiera przed nami nie tylko perspektywy zdobycia w przyszłości atrakcyjnej pracy, ale już teraz daje szansę pierwszych zarobków i terminowania w zawodzie, także za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska