Uczelniana "Solidarność" nie chce studiów gender na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Solidarność zarzuca uczelni, że kierunek wprowadzono bez szerszych konsultacji. Tymczasem jak się dowiadujemy na Uniwersytecie Opolskim, kierunek był dyskutowany w czasie obrad Senatu. Na zdjęciu rektor UO Stanisław S. Nicieja.
Solidarność zarzuca uczelni, że kierunek wprowadzono bez szerszych konsultacji. Tymczasem jak się dowiadujemy na Uniwersytecie Opolskim, kierunek był dyskutowany w czasie obrad Senatu. Na zdjęciu rektor UO Stanisław S. Nicieja. Pawel Relikowski
NSZZ "Solidarność" zarzuca władzom uczelni, że kierunek wprowadzono bez szerszych konsultacji. Związek złożył w tej sprawie protest do rektora.

Pismo trafiło do rektora pod koniec sierpnia. Składa się z dwóch części: wprowadzenia i uzasadnienia.

- Protestujemy przeciwko gender pytając czy jest to nauka, czy jest to ideologia? Podkreślamy fakt, że doktorem honorowym Uniwersytetu Opolskiego jest Jan Paweł II uważany za patrona rodziny. W opinii Komisji Episkopatu Polski czy nastawionych prorodzinnie badaczy gender traktuje się jako ideologię, pewnego wymiaru rewolucję kulturową i seksualną, która rozbija jedność rodziny. Nasz związek chce tym protestem sprowokować władze do przemyśleń czy zmiany sytuacji – mówi dr Zbigniew Bitka, wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Solidarność zarzuca uczelni, że kierunek wprowadzono bez szerszych konsultacji. Tymczasem jak się dowiadujemy na Uniwersytecie Opolskim, kierunek był dyskutowany w czasie obrad Senatu.

Marcin Miga, rzecznik uczelni, sprawy nie chce komentować. W oświadczeniu przesłanym do nto czytamy: „Kategoria płci kulturowej (“gender”) stanowi ideę organizującą program studiów magisterskich skierowanych do absolwentów nauk humanistycznych, społecznych czy sztuk pięknych pragnących włączyć się krytycznie do teoretycznej i praktycznej dyskusji na temat dyskursywnych stosunków władzy powodowanych nierównościami dotyczącymi płci kulturowej we współczesnym, zróżnicowanym społeczeństwie europejskim. Program obejmujący cztery semestry studiów magisterskich zawiera kursy z dziedzin językoznawstwa, antropologii kulturowej, socjologii, ekonomii, studiów kobiecych czy prawa, a także teorii i historii sztuki oraz metodologii nauk społecznych, zapewniając studentom wiele możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności w instytucjach samorządu, kultury czy edukacji.”

Studia są dwuletnie, a ich program jest realizowany w języku angielskim w trzech europejskich uniwersytetach tak, aby umożliwić studentom nabycie międzykulturowej perspektywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska