Uczelnie i firmy powinny łączyć siły dla studentów

Redakcja
– Jeśli idziecie na staż lub praktykę, wymagajcie od pracodawców, aby poświęcali wam uwagę. Tylko wtedy ma to jakiś sens – mówił w piątek Piotr  Wanke, jeden z zaproszonych pracodawców.
– Jeśli idziecie na staż lub praktykę, wymagajcie od pracodawców, aby poświęcali wam uwagę. Tylko wtedy ma to jakiś sens – mówił w piątek Piotr Wanke, jeden z zaproszonych pracodawców.
Obsługa komputera, języki obce, otwartość i gotowość do zmiany kwalifikacji zawodowych - to, według opolskich pracodawców, najbardziej pożądane cechy absolwenta.

Ważne

Ważne

Projekt "Absolwent Jańskiego pilnie poszukiwany na rynku pracy..." potrwa do 2013 roku. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji absolwentów uczelni, by ułatwić im zdobycie zatrudnienia.
Wśród planowanych zadań znalazły się m.in.:
- kursy wyrównawcze z przedmiotów ścisłych (matematyka);
- dostosowanie do potrzeb rynku pracy programów studiów, w oparciu o spotkania z pracodawcami i dane statystyczne o rynku pracy;
- rozwój działającego na uczelni Biura Karier przez
organizowanie warsztatów, szkoleń, nawiązywanie kontaktów z pracodawcami i pozyskiwanie ofert pracy i staży (kontakt pod nr. tel. 77 44 14 100).

Podczas sympozjum pn. "Absolwent Jańskiego pilnie poszukiwany na rynku pracy - Kompleksowy rozwój bazy dydaktycznej Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego" na uczelni obradowali pracodawcy, naukowcy, przedstawiciele administracji oraz studenci.

- Spotkaliśmy się, aby zbadać oczekiwania pracodawców względem naszych absolwentów. Ich uwagi uwzględnimy w programach studiów - mówiła Bożena Grębowiec, dyrektor "Jańskiego".

Wśród zaproszonych pracodawców znaleźli się m.in. przedstawiciele opolskiej branży informatycznej, marketingowo-reklamowej, usługowej i administracji publicznej.

- Nadszedł czas, kiedy gospodarka oparta jest na wiedzy - zauważył Marcin Sławiński, wiceprezes firmy Turstal. - Uczelnie z pracodawcami muszą łączyć siły.

Organizatorzy sympozjum opisali sylwetki absolwentów kierunków socjologia i gospodarka przestrzenna i opowiedzieli o działalności Biura Karier opolskiego wydziału "Jańskiego". Na koniec odbyła się dyskusja z pracodawcami na temat ich oczekiwań wobec absolwentów.

Goście często podkreślali, że dziś wśród starających się o pracę absolwentów standardem jest obsługa komputera i znajomość języków obcych.

Stwierdzili, że nie ma znaczenia, czy pracownik ukończył szkołę publiczną czy prywatną.

- Ważniejsze jest to, czy posiada on umiejętność pozyskiwania nowej wiedzy, i to w krótkim czasie. Absolwent musi być otwarty na wymagania pracodawcy - przyznał Krzysztof Początek, naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju w ratuszu.
Według opinii gości idealnego pracownika cechują kreatywność, umiejętność pracy w zespole, obowiązkowość. Obradujący zwrócili uwagę na małą ilość zajęć praktycznych na studiach. Pracodawcy podczas sympozjum opowiadali też o roli dobrze przygotowanego CV i listu motywacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska