Uczeń Elektryczniaka uczy się w klasie informatycznej, ale jego pasją są innowacje mechaniczne

Redakcja
Jakub ze skonstruowanym rowerem
Jakub ze skonstruowanym rowerem Elektryczniak
Jakub Broniszewski z Elektryczniaka jest konstruktorem hulajnogi spalinowej i elektrycznej, dwóch rowerów elektrycznych, ładowarko-testera, turbiny wodnej. Obecnie pracuje nad kosiarką napędzaną wodorem.

Jakub to uczeń drugiej klasy technikum w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu. Przyszły technik informatyk, którego pasją są rozwiązania i konstrukcje... mechaniczne. Już teraz ma się czym pochwalić. A marzenia pchają go stale do nowych poszukiwań i realizacji nowych projektów.

Zaczęło się od podglądania narzędzi zgromadzonych w warsztacie dziadka, a potem wspólnych działań z tatą, z którym rozkręcał i naprawiał motocykle i samochody. Świat techniki okazał się dla Jakuba fascynującą przygodą. - Mój pierwszy poważniejszy projekt to była hulajnoga spalinowa - wspomina Jakub. - Zasilana była silnikiem spalinowym z podkaszarki. Chłopak był wtedy w siódmej klasie podstawówki.

Potem powstała terenowa hulajnoga elektryczna. Do zwykłej hulajnogi zamontował dwa 10-calowe silniki z hoverboard’a i jego baterię. Takie rozwiązanie wystarczało na 10 km zasięgu po mieście.

Swój pierwszy rower elektryczny Jakub składał przez 2 lata. Pierwsze założenie było takie, aby zbudować go jak najniższym kosztem, z części używanych, które można było znaleźć w domowym warsztacie. Skonstruowany rower okazał się idealny na utwardzone leśne trasy głównie dzięki zasięgowi. Można na nim przejechać aż 60 kilometrów, jednak wadą okazała się jego awaryjność i głośna praca, ze względu na bardzo dużo części mechanicznych.

Słabo działa i nie spełnia oczekiwań? To trzeba udoskonalić! - takie hasło przyświeca Jakubowi w jego codziennych poszukiwaniach. Udoskonalił zatem swój rower elektryczny, a właściwie skonstruował drugi. Kolejnym udoskonalonym urządzeniem jest drukarka 3D, której konstrukcja fabryczna nie zadowalała młodego wynalazcy. Plastikową ramę zastąpił...drewnianą i jest lepiej.

Najnowszy projekt Jakuba łączy się z jego pasją ekologiczną. Postanowił przyjrzeć się możliwościom skonstruowania kosiarki na wodór.

Dzięki wiedzy informatycznej Jakub udoskonala swoje projekty mechaniczne - np. kiedy potrzebuje niestandardowe części czy mocowania. Wtedy projektuje i modeluje części za pomocą znanych programów komputerowych, a następnie drukuje je na drukarce 3D. Filmy z przeprowadzonych przez Jakuba testów i rozwiązań, które zastosował w swoich konstrukcjach, można zobaczyć na YouTube na kanale Kubabro14.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska