Uczennica Ekonomika laureatką Olimpiady Języka Niemieckiego

red
Andrea to osoba bardzo zmotywowana i ambitna - chwali nauczycielka, Karina Koźlik-Wieczorek.
Andrea to osoba bardzo zmotywowana i ambitna - chwali nauczycielka, Karina Koźlik-Wieczorek.
Andrea Polański, uczennica klasy pierwszej (technik organizacji reklamy) Zespołu Szkół Ekonomicznych zdobyła 2. miejsce w finale Olimpiady Języka Niemieckiego.

W marcu odbyły się eliminacje 42. OJN w Wyższej Szkole Języków Obcych i Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W finale znalazło się ponad 80 uczniów.

Olimpiada składa się z 3 etapów: etap szkolny, na którym sprawdzane są umiejętności językowe uczestników, etap okręgowy, na którym oprócz umiejętności językowych wymagana jest wiedza z zakresu realioznawstwa i literatury krajów niemieckojęzycznych oraz finał.

Eliminacje centralne składały się z dwóch części, w piątek uczniowie zmierzyli się z testem na rozumienie tekstu czytanego a w sobotę odbył się egzamin ustny przed trzema komisjami, komisją realioznawstwa, literatury i życia codziennego. Laureaci musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu kulturoznawstwa, historii (od 1933 roku), geografii, polityki i zjawisk kulturowych, wiadomości o bieżącym życiu społeczno-politycznym krajów niemieckiego obszaru językowego.

Mimo że Andrea doskonale zna język niemiecki, przygotowania do olimpiady były bardzo intensywne. Musiała przeczytać trzy pozycje z literatury do 1945 r. i cztery pozycje z literatury po 1945r. W finale została zapytana o „Effi Briest” Theodora Fontane oraz „Pianistkę” Elfiede Jelinek. Przed komisją realioznawstwa wykazała się wiedzą na temat stosunków polsko-niemieckich oraz o życiu społeczno-politycznym Szwajcarii.

- Najwięcej czasu przed finałem poświęciłam na omówienie tematów związanych z realioznawstwem Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz literatury niemieckojęzycznej - mówi Andrea. - Moja germanistka przynosiła mi dużo dodatkowych materiałów i omawiała ze mną to, co w domu przygotowałam. Byłam mile zaskoczona gdy powiedziano mi, że mogę sobie sama niektóre tematy rozmów wybrać. Opowiadałam m.in. o książce „Pianistka” Elfridy Jelinek oraz o stosunkach polsko niemieckich, o liście kardynała Bolesława Kominka, o mszy pojednania w Krzyżowej oraz o obecnych czasach. Tematy te są dla mnie szczególnie ważne i dobrze znane, gdyż należę do mniejszości niemieckiej - podkreśla.

- Andrea jest osobą bardzo zmotywowaną i ambitną, ciągle wyznacza sobie nowe cele - chwali nauczycielka Karina Koźlik-Wieczorek. Obecnie uczennica przygotowuje się do konkursu pt. „Ucieczka, Wypędzenie i Integracja/Uciekinierzy-Wypędzeni-Zakorzenieni?” Ludzie i ich losy w Niemczech, Polsce i Czechach, organizowanego przez Związek Wypędzonych i Późnych Przesiedleńców w Wolnym Państwie Saksonia/Śląskie Łużyce. W ramach konkursu Andrea pisze opowiadanie o losach jej rodziny podczas II wojny światowej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska