Uczniowie będą mieli zajęcie

Jan Poniatyszyn "Radio Opole"
Gimnazjum nr 1 w Prudniku jest jedyną szkołą na Opolszczyźnie, która nawiązała współpracę z niemiecką fundacją Carl Richard Montag z Bonn. Dzięki temu gimnazjaliści i ich nauczyciele uczestniczyć będą w różnych programach pedagogicznych.

Opiekę naukową nad ich realizacją sprawować będzie Uniwersytet Opolski. Do współpracy z niemiecką fundacją prudnickie gimnazjum wytypował Urząd Marszałkowski w Opolu.
- Jesteśmy prywatną fundacją, która ma charakter apolityczny i świecki - wyjaśniła Urszula Miskiewicz, przedstawicielka Carl Richard Montag. - Zajmujemy się promowaniem projektów z zakresu pedagogiki, a szczególnie takich, których nie prowadzi i nie finansuje państwo czy podległe mu instytucje. Nasze programy adresowane są do dzieci upośledzonych emocjonalnie lub skrzywdzonych socjalnie. Polegają one na kształceniu przez sztukę. Są innowatorskie.

Jeszcze w tym roku szkolnym uczniowie prudnickiego gimnazjum będą uczestniczyć w projekcie przyrodniczym oraz plastycznym. Zaproponowano im też udział w olimpiadzie biologicznej. Ich prace trafią na biurka urzędników z rządu Nadrenii-Westfalii, gdzie zostaną ocenione, a autorzy najlepszych otrzymają atrakcyjne nagrody.
Kolejny projekt nazwany został "Europa w balansie". Jego efektem będzie wykonanie rzeźby, która stanie w gminie Prudnik. W nowym roku szkolnym natomiast uczniowie uczestniczyć będą w programach związanych z teatrem. Projekt "Biodanza" pozwoli im pod okiem instruktora, który wiele lat spędził w Brazylii, opanować pochodzący z tego kraju taniec życia. W następnych miesiącach uczestniczyć będą w zajęciach teatru ruchu. Wszystkie programy realizowane będą przy współudziale opłacanych przez fundację artystów z Niemiec.
Dzięki nawiązaniu kontaktów z bońską fundacją, która już współpracuje z Uniwersytetem Opolskim, prudnickie gimnazjum weźmie też udział w programach badawczych tej uczelni.
- Współczesna pedagogika poszukuje nowych rozwiązań, nowych, alternatywnych działań - powiedziała Stanisława Włoch z Instytutu Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Opolskiego. - Jest to nowa pedagogika. Jej przewodnim hasłem jest "oddać człowieka jego światu". Ten pozaszkolny, pozaedukacyjny system polega na tym, że zarówno dziecko, uczeń, jak i student realizują samego siebie, przez co zwiększają swoją własną wartość, otwierają się na świat, pokonują trudności emocjonalne związane ze współczesnym światem. Jest to zupełnie coś innego i nowego. Po raz pierwszy próbujemy to wprowadzać zarówno na naszym uniwersytecie, jak i w tego typu szkole, jaką jest prudnickie gimnazjum. Doprowadzimy do powstania jak gdyby nowego dzieła. Z jednej strony będzie miało ono wymiar realny w postaci rzeźb, wytworów plastycznych i artystycznych, a z drugiej strony powstanie dzieło pedagogiczne, gdzie spróbujemy przedstawić wyniki badań rozwoju osobowości młodzieży i studentów objętych programem.

Ludmiła Lisowska, dyrektor gimnazjum nr 1 w Prudniku, wiele sobie obiecuje po współpracy z fundacją Carl Richard Montag: - Przedłożone nam propozycje dają ogromne możliwości na przyszłość - uważa. - Zaoferowane nam projekty obejmą swym zasięgiem znaczną liczbę uczniów naszej szkoły. Umożliwią rozwój ich wiedzy, umiejętności praktycznych i twórczych, a co za tym idzie - osobowości. Ich uczestnikami będą też nauczyciele, co - mam nadzieję - spowoduje wzrost ich możliwości i kompetencji pedagogicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska