Uczniowie Elektryczniaka zdobywają kwalifikacje zawodowe

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
To, czego nauczyli się na lekcjach, muszą udowodnić podczas egzaminu praktycznego. Wystarczy zdać, by mieć zawód w ręce.
To, czego nauczyli się na lekcjach, muszą udowodnić podczas egzaminu praktycznego. Wystarczy zdać, by mieć zawód w ręce. Elektryczniak
W Zespole Szkół Elektrycznych właśnie kończą się egzaminy zawodowe. Dla dużej szkoły to prawdziwe wyzwanie logistyczne.

Przeprowadzenie egzaminów zawodowych jest tu bardzo skomplikowane ze względu na ilość kwalifikacji, liczbę zdobywających je uczniów oraz przygotowanie dużej liczby laboratoriów, w których odbywa się część praktyczna egzaminu.

Egzamin pisemny odbył się w połowie stycznia. Trwał 60 minut i polegał na rozwiązaniu 40 zadań testowych. Łącznie do tej części egzaminu na trzech zmianach przystąpiło 329 uczniów Publicznego Technikum nr 5, Publicznej Szkoły Zasadniczej nr 3 oraz słuchaczy Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych.

Szczególnym wyzwaniem organizacyjnym jest jednak przeprowadzenie części praktycznej egzaminu. Wymaga ono znacznego zaangażowania szkoły w działania logistyczne i przygotowania specjalistycznych laboratoriów zgodnie ze wskazaniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Część praktyczna rozpoczęła się egzaminem dla uczniów klasy 4E. Egzamin praktyczny z zakresu kwalifikacji E.03 - pierwszy z trzech koniecznych do zdania - mają za sobą przyszli technicy mechatronicy oraz, ostatni z zakresu kwalifikacji E.14, przyszli technicy informatycy.

Od 8 lutego do 18 lutego trwają egzaminy zawodowe z zakresu kwalifikacji E.07 i E.24 dla najliczniejszej grupy zawodowej - przyszłych techników elektryków i elektryków. Wczoraj i dziś odbywa się też egzamin dla 25 przyszłych techników teleinformatyków z klasy 4C.

Po raz pierwszy w historii Elektryczniaka kończy naukę według nowej postawy programowej 17 słuchaczy Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, którzy po zdaniu egzaminu z zakresu kwalifikacji E.24 i potwierdzeniu wykształcenia średniego uzyskają tytuł technika elektryka. Kwalifikacyjne kursy zawodowe pozwalają na szybkie przekwalifikowanie, jak również uzupełnienie wykształcenia do poziomu technika elektryka absolwentom zasadniczych szkół zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska