Uczniowie opolskiego Ekonomika prowadzą minifirmę

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Młodzi ekonomiści pracują (poświęcili na to nawet ferie) nad kolejnym programem artystycznym.
Młodzi ekonomiści pracują (poświęcili na to nawet ferie) nad kolejnym programem artystycznym. Ekonomik
W Zespole Szkół Ekonomicznych od 1997 roku działa szkolne miniprzedsiębiorstwo Akademicka’97. Praktyczne umiejętności zdobywają tu i trenują uczniowie klasy akademickiej, przyszli ekonomiści.

Akademicka’97 tworzą uczniowie klasy 3TB (akademickiej) w zawodzie technik ekonomista. Miniprzedsiębiorstwo zajmuje się organizowaniem wielu szkolnych przedsięwzięć, a także wykonuje zlecenia na większe imprezy. Jego członkowie przygotowują programy artystyczne, poczęstunek oraz - śladem techników organizacji reklamy - aranżują nowe przestrzenie w szkole.

- Tego typu działania przygotowują nas przede wszystkim do otwarcia własnej działalności w przyszłości - mówi Jan Korzeniec, prezes miniprzedsiębiorstwa. - Każda inicjatywa wymaga przygotowania kosztorysu, planu działania i rozliczenia. Członkowie firmy to przyszli ekonomiści. Na lekcjach uczą się o zasadach funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw i ich oddziaływania na gospodarkę. Ta wiedza procentuje w momencie kiedy sami mogą przeprowadzić symulację małej firmy, jeszcze będąc w szkole. Dzięki temu zdobywają też doświadczenie, które pomoże im potem na rynku pracy. Praktyczna nauka zawodu w połączeniu z twardą wiedzą ekonomisty z pewnością ułatwi im start. Uczniowie świetnie potrafią też współpracować z lokalnymi firmami. Zajmowali się obsługą kateringową ważnych imprez i konkursów. Były to m.in. “Potyczki Księgowe” Wojewódzkiego Konkursu Przedsiębiorczości i Wiedzy o Gospodarce, którego współorganizatorem jest Narodowy Bank Polski Oddział w Opolu i Zespół Szkół Ekonomicznych.
Finał III edycji konkursu już 17 marca, dlatego firma ma dużo pracy przygotowując m.in. program artystyczny.

- Podczas ferii zimowych spotykaliśmy się z naszymi opiekunkami, Tamarą Słodkowską-Tramś i Krystyną Nowakowską. Pracujemy nad krótką formą teatralną nt. ekonomii miłości - mówi członkini miniprzedsiębiorstwa, Hanna Ferdynus.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Aktywność młodych została już wielokrotnie doceniona. Zbierali np. pochwały i podziękowania za wspaniałą obsługę kateringową uroczystego zakończenia roku szkoły zawodowców z udziałem dyrektorów szkół i kuratora oświaty.

Dumą młodych ekonomistów jest ich własny kącik w szkole, przygotowany dzięki wsparciu Rady Rodziców.

Z inicjatywy przedsiębiorczych ekonomistów, co roku organizowany jest również kiermasz używanych podręczników. W tym roku ekonomiści sprzedali ponad 200 książek, a pomysł na tani podręcznik bardzo spodobał się uczniom i ich rodzicom.

Dyrektor szkoły Ewa Nowak-Kuebler jest dumna ze swoich uczniów.

- Tak powinny funkcjonować szkoły zawodowe - podkreśla. - Z jednej strony nauka pod kątem egzaminów zawodowych i matury, czyli przygotowanie do dalszego kształcenia na uczelniach wyższych, a z drugiej strony - przygotowanie wykwalifikowanych ludzi do konkretnego zawodu. W ten sposób funkcjonuje w Ekonomiku wiele klas w różnych zawodach. Uczniowie zdobywają umiejętności i miękkie kompetencje, które procentują w dalszej karierze zawodowej, a potwierdzeniem tego jest odzew absolwentów, którzy często odwiedzają szkołę i dzielą się swoimi sukcesami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska