Uczniowie opolskiej "Dwójki" reprezentowali Polskę na Euroscoli

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wideo
od 16 lat
Uczniowie II LO im. Marii Konopnickiej w Opolu wzięli udział w Europejskim Parlamencie Młodzieży.

Udział w Euroscoli jest nagrodą w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jaki każdego roku organizuje Biuro Informacyjne PE w każdym kraju członkowskim. Forma konkursu się zmienia, w tym roku zadanie konkursowe polegało na nakręceniu filmu. Do wyboru był jeden z trzech tematów: Unia Europejska w twojej miejscowości, regionie, życiu; Co dla ciebie znaczy Europa?; Europejski Rok na rzecz Rozwoju. Działającym w szkolnym klubie dziennikarskim - pod opieką nauczycielki Lucyny Rudnik - uczniom najbardziej spodobał się temat pierwszy. Pomysł na jego realizację też przyszedł błyskawicznie. Przecież wystarczy przyjechać do Opola, wysiąść na odnowionym dworcu kolejowym i od razu zobaczyć jakie piętno na mieście odcisnęły unijne pieniądze. I taka jest pierwsza scena zwycięskiego filmu Dwójkowiczów - przyjeżdża chłopak z Warszawy, a koleżanka-opolanka oprowadza go po mieście, które wspaniale wypiękniało, dzięki unijnym projektom. Bo amfiteatr, bo teatr lalek, bo biblioteka...

Nad filmem pracowała grupa przyjaciół: Hanna Szarzewicz, Michał Koziol, Michał Bryja, Agata Kubec, Aleksandra Orłowska.

- Zdecydowaliśmy się wziąć udział w konkursie ze względu na jego formę. Jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji nagrywać filmu, montować go i pracować nad każdym jego szczegółem. Ukazując temat, zwróciliśmy uwagę na instytucje związane ze sztuką. Wynika to z naszych zainteresowań. Nie bylibyśmy w stanie pokazać wszystkich obiektów, więc przedstawione są te, które dla nas, jako młodych pasjonatów kultury, mają największe znaczenie. Podczas nagrywania świetnie się bawiliśmy i na pewno zapamiętamy to doświadczenie na długo - mówią autorzy. Nie liczyli na więcej, zaproszenie do Strasburga okazało się wspaniałą nagrodą i przygodą.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Film licealistów z Dwójki (warto go obejrzeć na YouTube) spodobał się jurorom. I dlatego to oni wraz z kolegami ze szkoły (w sumie 24 uczniów) reprezentowali Polskę na Euroscoli, która odbyła się 30 października.
Euroscola to program dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który daje możliwość spędzenia jednego dnia w Strasburgu w roli posła do Parlamentu Europejskiego. Dzięki temu licealiści mogą znaleźć się w centrum procesu decyzyjnego w UE. Jak wiadomo Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE wybieraną bezpośrednio, reprezentującą tym samym 500 mln mieszkańców Unii. PE (wspólnie z Radą UE) uchwala prawo i budżet Unii Europejskiej.

Europejski Parlament Młodzieży - teraz brało w nim udział 500 osób z 22 krajów Europy - to symulacja prac europarlamentu. Aby w nich aktywnie uczestniczyć nastolatki z Europy przygotowują się do dyskusji na kilka zadanych tematów. W tym roku były to: środowisko naturalne i energia ze źródeł odnawialnych, wolność informacji i kultura obywatelska, 2015 - Europejski Rok Rozwoju, przyszłość Europy, migracja i integracja oraz zatrudnienie ludzi młodych. Uczestnicy Euroscoli mieli okazję wspólnie debatować, zająć stanowisko, negocjować, nanosić poprawki, wreszcie głosować i przyjmować rezolucje dotyczące rzeczywistych europejskich problemów.

Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży było to, że podczas obrad nie reprezentowali już swoich szkół, ale pracowali w wielojęzycznych grupach roboczych, z których każda zajmowała się innym tematem. Ponieważ obrady toczyły się w trzech językach - angielskim, francuskim i niemieckim - była to doskonała okazja, by sprawdzić swoją znajomość obcego języka.

Opolscy uczniowie dwukrotnie gościli w Parlamencie Europejskim. W dzień poprzedzający Euroscolę, zwiedzili gmach dzięki uprzejmości naszej europosłanki, Danuty Jazłowieckiej. Eurodeputowana zachęcała do nauki języków obcych (najlepiej dwóch) i aktywności społeczno-politycznej oraz uczestnictwa w stażach, jakie oferują unijne instytucje.

W drodze do Strasburga opolscy uczniowie zwiedzili też Heidelberg, gdzie śladami Mickiewicza chłonęli romantyczną aurę miasta oraz Nancy, które urodę zawdzięcza polskiemu królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Tę wielowątkową lekcję historii, kultury, obyczajów zapewniły im nauczycielki - Lucyna Rudnik i Barbara Knapiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska