Uczniowie wybrali

Jan Poniatyszyn
Nadanie Publicznemu Gimnazjum nr 1 imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwieńczyło obchody Roku Prymasowskiego w mieście.

Procedura wyboru patrona trwała w gimnazjum z górą dwa lata. - Uczniowie podawali różne kandydatury, spośród których wybraliśmy najbardziej popularne: Jana Pawła II, Henryka Sienkiewicza, Jana Kochano- wskiego, Szarych Szeregów i Prymasa Tysiąclecia - opowiedziała Ludmiła Lisowska dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 w Prudniku.
Następnym etapem były wybory, które przeprowadzono w szkole według demokratycznych zasad. Oprócz uczniów, głosowali ich rodzice oraz nauczyciele. Kandydatura prymasa uzyskała największe poparcie.

- Każdy z nas powinien być dumny z tego, że szkoła będzie nosić takie imię - twierdzi uczennica Paulina Hajducka. - Kardynał nie tylko chciał nas przybliżyć do Boga, ale również chciał, aby Polacy byli pracowitymi i uczciwymi ludźmi.
Od kwietnia w Prudniku odbywały się uroczystości związane z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Prymasowskim. Na Opolszczyźnie właśnie to miasto jest najbardziej związane z jego osobą. W czasach stalinowskich więziony był w tutejszym klasztorze Ojców Franciszkanów. Dlatego prudnicki kalendarz uroczystości roku Stefana Wyszyńskiego był najbogatszy w regionie. Ich pomysłodawcą był pochodzący z tego miasta dominikanin Jan Góra, który jest znanym w kraju pisarzem oraz duszpasterzem młodzieży akademickiej w Poznaniu. W rocznicowe obchody mocno zaangażowały się też władze gminy.

Klasztor Franciszkanów odwiedził prymas Polski Józef Glemp. O miejscu tym, nakręcono dla TVP film "Skrawek nieba", w którym wystąpił między innymi Andrzej Seweryn oraz uczniowie i nauczyciele z gimnazjum nr 1.
We wrześniu Rada Miejska Prudniku podjęła uchwałę o nadaniu gimnazjum imienia Stefana Wyszyńskiego. Wówczas rada rodziców gimnazjum zwróciła się do władz gminy o ufundowanie tablicy pamiątkowej. Na wykonany w Poznaniu sztandar złożyli się uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy gminy. Jan Góra z Janem Grzegorczykiem napisali hymn szkoły, a inspiracją dla nich były słowa Stefana Wyszyńskiego.
W piątek odbyła się uroczystość nadania gimnazjum imienia patrona. Podczas mszy w prudnickim kościele parafialnym ks. biskup Jan Bagiński poświęcił sztandar, a uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie.

Jana Górę zapytaliśmy o znaczenie roku Stefana Wyszyńskiego: - Rok Prymasowski przypomniał nam postać wyjątkową. Jest to człowiek, który umiłowaniem Boga i ojczyzny uczył służby. Przeprowadził naród przez bardzo trudne czasy. On stał na straży tożsamości narodowej. Dzięki prymasowi została zachowana substancja narodowa. To jest najcenniejsza wartość. Prymas zapłacił za to cenę. Podniósł świadomość religijną i narodową bardzo wysoko. Nie mówię już o wygranej z Władysławem Gomułką. To fantastyczne, że moja szkoła w Prudniku ma tak znamienitego patrona, który jest niezwykle bogaty w treść. To nie jest człowiek bez sensu, nijaki, to jest ktoś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska