Uczniowie z Dobrzenia Wielkiego zrobili film o coca-coli, wygrali sprzęt

Edyta Hanszke
Koło chemiczne licealistów z Dobrzenia Wielkiego jest jednym z 30 zwycięzców tego konkursu.
Koło chemiczne licealistów z Dobrzenia Wielkiego jest jednym z 30 zwycięzców tego konkursu. Archiwum szkoły
Nagroda, którą wygrali uczniowie szkoły w Dobrzeniu Wielkim warta jest 10 tysięcy złotych.

Filmem o znanym napoju licealiści z koła chemicznego z Zespołu Szkół z Dobrzenia Wielkiego jako jedyni na Opolszczyźnie zwyciężyli w konkursie organizowanym przez ogólnopolską firmę Adamed.

W humorystyczny sposób przedstawili, jak ten uwielbiany przez nastolatków napój wpływa na organizm.

- Jedna puszka zawiera 96 gramów cukru, czyli siedem kostek sacharozy, kwas fosforanowy stosowany też do czyszczenia felg i odrdzewiania metali, kofeinę, której zażywanie sprawia, że po godzinie czujemy się zmęczeni, a nasz zegar biologiczny jest rozregulowany oraz karmel amoniakalno-siarczynowy, który nasila ruchy robaczkowe jelit, czym może spowodować rozwolnienie - relacjonuje w filmiku dziewczęcy głos. Na finał zaleca, aby colę zastąpić zdrowszą wodą.

Ta niespełna trzyminutowa realizacja zapewniła uczniom z liceum nagrodę w wysokości 10 tys. zł, które mogą przeznaczyć na zakup sprzętu do pracowni.

- Większość z tych pieniędzy przeznaczymy na doposażenie szkolnej pracowni chemicznej, ale także fizycznej i biologicznej - mówi Wojciech Sudnicki, nauczyciel chemii i opiekun projektu. Współtwórcami sukcesu są: Michał Gamrat, Tomasz Chabior, Maria Pozniak, Oskar Kulig, Julia Czech, Magdalena Kozubek, Magdalena Pluta, Magdalena Marcinkowska, Ewa Skora, Michalina Pęcherz, Dominika Chmielniak i Aleksandra Kluska. Konkurs „30 laboratoriów na 30-lecie Adamedu” firma farmaceu­tyczno-biotechno­lo­gi­cz­na zorganizowała z okazji swojego jubileuszu. Zadaniem uczestników było opracowanie kreatywnego i nieszablonowego scenariusza lekcji, a na jego podstawie nagrania krótkiego wideo na jeden z zadanych tematów: Chemia w kuchni i jedzeniu, Co by było gdyby? (o roli mikroorganizmów w świecie), Z czego składa się Wszechświat?, Jak komórka przetwarza energię z pożywienia.

W sumie zgłoszono niemal 300 filmów. Wszystkie publikowano w sieci, a w pierwszym etapie liczyły się głosy internautów. Tak wybrano 100 najciekawszych propozycji, spośród których jury wytypowało 30 najlepszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska