Uczniowie z Einsteina mówią nienawiści "nie"

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Na zajęciach uczniowie ozdobili drzewo kolorowymi dłońmi z papieru, na których wypisali dobre i złe emocje.
Na zajęciach uczniowie ozdobili drzewo kolorowymi dłońmi z papieru, na których wypisali dobre i złe emocje. Sławomir Mielnik
Nietypowe lekcje odbyły się dziś w Społecznym Językowym Gimnazjum i Liceum im. Einsteina w Opolu. Uczniowie uczyli się czym jest cyberprzemoc i mowa nienawiści.

Zajęcia były zrealizowane w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Nienawiść, jestem przeciw” . Zakłada on, aby szkoły w ramach różnego zajęć dowiedziały się czym jest cyberprzemoc i mowa nienawiści oraz uczyły się na na te zjawiska reagować.

- Zorganizowaliśmy warsztaty antydyskryminacyjne, był też happening oraz warsztaty z rzeźby w czasie których uczniowie przygotowali prace w elementami alfabetu Braille'a, którą potem przekażemy wrocławskiej szkole,w której uczą się osoby niewidome – mów Jolanta Koj, nauczycielka języka polskiego i koordynatorka projektu w szkole. - W ten sposób uświadamiamy młodzież jak język może wpływać na zachowanie człowieka. To inwestycja na przyszłość, dzięki temu nasi uczniowie będą wiedzieli jak reagować – dodaje.

Uczniom zajęcia bardzo się podobały bo jak stwierdzili uczyły ich „funkcjonowania w ogóle”. Wśród uczestniczek była Patrysia Safaryan, uczennica o ukraińsko-gruzińsko-ormiańskich korzeniach. - Doświadczyłam tego tego wszystkiego o czym tu dziś mówimy. Ludzie wytykali mnie palcami z uwagi na kolor skóry. Dziś wiem jak należało zareagować – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska