Uczniowie z Kluczborka odnieśli sukces w ogólnopolskim konkursie. W nagrodę polecą do Brukseli

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Uczniowie z ZSLT w Kluczborku realizowali projekt poświęcony pszczołom w ramach konkursu "Europa z naszej ulicy".
Uczniowie z ZSLT w Kluczborku realizowali projekt poświęcony pszczołom w ramach konkursu "Europa z naszej ulicy". ZSLT Kluczbork
Uczniowie Zespołu Szkół Licealno-Technicznych z Kluczborka brali udział w konkursie „Europa z naszej ulicy”. Ich projekt został uznany za jeden z trzech najlepszych w Polsce.

- Założenie konkursu było takie, by powiązać nasze miejsce na Ziemi z Europą – mówi nauczycielka Katarzyna Kokot-Dajczak, opiekunka grupy. – Stwierdziliśmy, że skoro żył w okolicy najsławniejszy pszczelarz Jan Dzierżon, a Kluczbork jest miodem płynący, jak mówi hasło promocyjne, to skupimy się wokół pszczół. Występują w całej Europie i są bardzo ważne, bo gdy wyginą owady zapylające, będzie to również koniec ludzkości.

Młodzież zatytułowała swój projekt „Mała pszczoła. Wielka sprawa” i zaplanowała wiele działań, pokazujących jak pszczoły są istotne dla ekosystemu.

Celem projektu była edukacja, ale nim uczniowie mogli zacząć uczyć innych o pszczołach, sami musieli zdobyć wiadomości na ich temat m.in. w Muzeum im. Jana Dzierżona, w pasiece w Maciejowie i w wyłuszczarni nasion w Lasowicach Małych.

- Na tej podstawie przygotowaliśmy m.in. zestaw kart edukacyjnych i gry dla dzieci, nagraliśmy filmiki – na przykład jak zrobić domek dla pszczoły samotnicy, czym jest apiterapia oraz kiedy robić opryski, by nie szkodzić pszczołom – wymienia Michał Krawiec.

- W szkole przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o pszczołach z bardzo fajnymi nagrodami, które otrzymaliśmy od lokalnych firm – relacjonuje Jakub Dziuba.

Przy ZSLT powstała łąka, na której uczniowie z całej szkoły wysiali mieszanki roślin miododajnych.

- Była to inicjatywa dyrektora Piotra Sitnika – mówi Katarzyna Kokot-Dajczak. – Każda klasa ma swoją rabatkę, a dzięki temu i nam, i pszczołom będzie tu przyjemniej.

Efekty swojej pracy uczniowie wysłali do organizatora konkursu – Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie i zostali zaproszeni do etapu finałowego.

- Przed komisją mówiliśmy o naszym projekcie, a także odpowiadaliśmy na wiele pytań od jurorów – relacjonuje Natalia Gołębiewska. – Widzieliśmy prezentacje naszych konkurentów i wydawało nam się, że są lepsze od naszej. Nie liczyliśmy na sukces.

Projekt uczniów z Kluczborka został bardzo wysoko oceniony – znalazł się wśród trzech najlepszych w kraju. W nagrodę młodzież wraz z opiekunką w maju poleci do Brukseli.

- Jestem bardzo dumna z mojej grupy, bo uczniowie zdecydowali się wziąć udział w przedsięwzięciu, nim zdradziłam im, jaka jest nagroda główna - wyjaśnia Katarzyna Kokot-Dajczak.

Na sukces pracowali także: Jakub Buczkowski, Patrycja Murawska i Klaudia Perzyna. Wszyscy uczestnicy projektu, to uczniowie klasy II a LO w ZSLT.

- My zaś dziękujemy naszej opiekunce za pomoc, wsparcie oraz inspiracje - dodają uczniowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska