Uczniowie z Moszczanki dołączyli do regiopedii

fot. Krzysztof Strauchmann
Dyrektor Marzena Kędra i jej podopieczni: Michał Łuczak, Sandra Preiss i Karolina Worożańska.
Dyrektor Marzena Kędra i jej podopieczni: Michał Łuczak, Sandra Preiss i Karolina Worożańska. fot. Krzysztof Strauchmann
Dzieci od lat zbierają informacje o malowniczych zakątkach Gór Opawskich. Chcą podzielić się swoją wiedzą ze wszystkimi internautami na stronach Regiopedii.

Szkoła w Moszczance pod Prudnikiem liczy zaledwie 90 uczniów. Od lat startują w różnych konkursach, programach i projektach. Zdobyli dla szkoły m.in. kamerę, aparat cyfrowy, dyktafon i doskonale radzą sobie z multimedialnym dokumentowaniem swoich prac.

- Przygotowujemy informację o bobrowisku, które znajduje się w naszej miejscowości - opowiada Sandra Preiss. - Nasza klasa poszła na wycieczkę z leśniczym, który opowiadał o zwyczajach bobrów. Robiliśmy zdjęcia, na dyktafonie nagraliśmy rozmowę z leśniczym.

Specjalnie dla mieszkańców wioski uczniowie przygotowali teatr uliczny o dziejach Moszczanki. Przebrani w historyczne stroje maszerowali przez wioskę i przedstawiali scenki o założeniu Moszczanki, o wizycie króla pruskiego...

- Mamy przygotowaną prezentację multimedialną i film z tego przedstawienia
- mówi Marzena Kędra, dyrektor szkoły w Moszczance. - Chcielibyśmy te nagrania zamieścić w Regiopedii.
Do działu "Ludzie" dyrektor Kędra proponuje nagranie z innego spotkania młodzieży, z Janem Szlechetką, wiekowym mieszkańcem Moszczanki, który bardzo ciekawie opowiadał o okresie powojennym, gdy jako młody chłopak został tu repatriowany ze Wschodu.

- Przed świętami Bożego Narodzenia dzieci odwiedziły z prezentami i kolędą kilku naszych starszych i samotnych mieszkańców - mówi dyr. Kędra. - Oni mają wiele ciekawych wspomnień. Będziemy ich zapraszać do szkoły i nagrywać ich opowieści.

- Nasz zespół "Opawska Nutka" nagrał płytę z piosenkami napisanymi i skomponowanymi przez dzieci - dodaje Alicja Niedbalska, opiekunka grupy muzycznej. - Wiele z nich opowiada o regionie, miejscowych legendach, o Złotym Potoku, który płynie przez wieś. Chcielibyśmy umieścić w Regiopedii także twórczość dzieci, ich piosenki, wiersze, opowiadania.

- Poprzez taką pracę staramy się uczyć naszych uczniów szacunku dla swojej okolicy - tłumaczy Marzena Kędra. - Może kiedy dorosną, będą bardziej świadomymi obywatelami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska