Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych zakończyli staże zawodowe w ramach projektu Erasmus+ „ZSB w Opolu – kompetencje uczniów to sukces”

red
Uczestniczki słowackiego stażu uczyły się m.in. kafelkowania i montowania podwieszanych sufitów.
Uczestniczki słowackiego stażu uczyły się m.in. kafelkowania i montowania podwieszanych sufitów. Budowlanka
W projekcie wzięło udział 30 uczniów technikum aranżacji wnętrz, budownictwa i architektury krajobrazu. Staże odbywali na Słowacji (Żylina) i w Hiszpanii (Grenada). Głównymi celami projektu były: doskonalenie umiejętności zawodowych, pogłębienie kompetencji językowych, poznanie innych kultur, poszerzenie własnych możliwości interpersonalnych i socjalnych.

- Staż to świetna okazja, aby poznać kulturę danego narodu, nie tylko zwiedzając różne miejsca, ale również spędzając dużo czasu z jego obywatelami. Na stażu rozmawiamy i wykonujemy czynności zawodowe w przyjemnej atmosferze oraz obserwujemy sposób pracy mieszkańców. To idealne warunki, by podszkolić swoje umiejętności interpersonalne i językowe - mówi uczennica Oliwia Owczarek.

- To, czego doświadczyliśmy w Hiszpanii trudno w skrócie opisać. Piękne budowle i krajobrazy, które mogliśmy codziennie podziwiać to tylko część wrażeń. Poznawanie nowych ludzi, kultury i hiszpańskiej kuchni to kolejne atrakcje, których mieliśmy możliwość spróbować. A najważniejsza część naszego wyjazdu, czyli staż, umożliwił nam pogłębienie wiedzy z zakresu aranżacji wnętrz oraz współpracy z klientem - dodaje Sandra Kopiec.

Praktyka i języki

Dominika Mielniczuk wskazała też najważniejszą, jej zdaniem, zaletę hiszpańskiego stażu: - Wykonywana praca dała mi możliwość wykorzystania posiadanych już umiejętności jak również zdobycia nowej wiedzy. W tym czasie mogłam także podszkolić język angielski. Dla mnie jednak najcenniejszym doświadczeniem była praca z klientem (konsultacja, przedstawienie koncepcji i ewentualne negocjacje) oraz praca w zespole - mówi dziewczyna.

Na Słowacji uczennice z aranżacji wnętrz uczyły się wykonywania prac wykończeniowych: kafelkowania, malowania, suchej zabudowy. W Hiszpanii grupa z aranżacji wnętrz szkoliła swoje umiejętności w wykonywaniu projektów wnętrz dla określonego klienta. Uczniowie kształcący się z architektury krajobrazu w niezwykłych ogrodach Alhambry doskonalili umiejętności z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni oraz konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu. Budowlańcy z kolei poznali nowe techniki nakładania tynków dekoracyjnych oraz dekoracji ściennych.

Słowacka grupa pracowała pod kierunkiem instruktorów zawodu Średniej Szkoły Budowlanej i wykonywała praktyczne prace w warsztatach i szkole. Natomiast grupy hiszpańskie zetknęły się z pracodawcami, dla których wykonać musieli określone prace praktyczne.

Korzyści stażu zawodowego u pracodawców wylicza Dominika Nawrat: - Plusem jest zdobywanie doświadczenia zawodowego, dzięki czemu inwestujemy w swoją przyszłość. Kolejnym plusem jest wprawianie się do życia dorosłej osoby, bo to właśnie dzięki stażom można zobaczyć jak wygląda praca i z czym można się spotkać w przyszłości. Dzięki stażowi mamy także większe szanse na przyjęcie do pracy, ponieważ pracodawca chętniej zatrudni osobę z doświadczeniem - mówi.

Marta Guszpit oceniła słowacki staż: - Nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy w naszym zawodzie tj. kafelkowania czy montowania podwieszanych sufitów. Wszyscy przyjęli nas bardzo miło, dzięki czemu atmosfera podczas pracy była przyjemna, a zajęcia mijały nam bardzo szybko - wspomina uczennica.

Same korzyści

Oprócz zdobywania umiejętności zawodowych, sporo czasu uczniowie spędzili na zwiedzaniu. Stażystki ze Słowacji miały możliwość zobaczenia zamków w Budatinie, Orawskiego Podzamcza, relaksowały się w termach Rajeckich Teplic. Grupy hiszpańskie zwiedziły Malagę oraz najciekawsze dzielnice Grenady.

Ze stażu uczniowie wrócili więc nie tylko z pamiątkami, certyfikatami partnerów, ale też z poczuciem pewności: zawodowej, językowej, osobistej.

Korzyści odniesione ze stażu podsumował Maciej Gaweł, zachęcając przyszłych stażystów do walki o miejsce w kolejnych projektach. - Jest kilka powodów, dla których opłaca się odbyć staż zagraniczny. Dzięki temu twoje CV od razu będzie lepsze. To bardzo ważne w rywalizacji z setkami kandydatów. Pracując w innym kraju i w innym języku, uczysz się jednocześnie kultury i metod pracy, jakie tam obowiązują. Dzięki stażowi możesz pochwalić się kontaktami zagranicznymi z ludźmi z branży. Możesz stać się cennym pracownikiem, jeśli polska firma, która cię później zatrudni, będzie chciała rozwijać się na arenie międzynarodowej.

Kolejna korzyść to nabranie biegłości językowej, jakiej nie da nauka w szkole czy nawet na kursach językowych. Na stażu za granicą nie masz wyjścia i musisz porozumiewać się w obcym języku. Zawodowy pobyt za granicą pozwala także na głębsze poznanie siebie, swoich zalet i słabości. W końcu - kto dużo podróżuje, nabywa wiedzy, doświadczenia. A taka osoba z pewnością będzie miała otwartą głowę i nowe pomysły.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska