Uczuleni na pogodę

Redakcja
Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody. Pogarsza im się wtedy samopoczucie, a nawet stan zdrowia.

Meteoropaci, bo tak się te osoby określa, szczególnie mocno odczuwają zmiany ciśnienia atmosferycznego. Na ogół dzieje się tak wtedy, gdy "leci" ono w dół, a jeśli dochodzi do tego wietrzna pogoda, to dolegliwości ludzi nadwrażliwych jeszcze bardziej się potęgują. Na przykład jest już rzeczą wiadomą, że gdy w górach wieje wiatr halny, wzrasta wtedy liczba samobójstw.
- Na zmiany temperatury, wilgotności powietrza czy spadek ciśnienia reaguje każdy człowiek, w większym lub mniejszym stopniu - mówi dr Dariusz Ptak, specjalista medycyny rodzinnej z ZOZ-u "Zdrowie" w Opolu. - Natomiast z meteoropatią mamy do czynienia wtedy, gdy nawet niewielkie zmiany w pogodzie wywołują konkretne dolegliwości. Człowiek ma wtedy trudności z koncentracją, jest senny lub odwrotnie - nadmiernie pobudzony, odczuwa bóle głowy, zdenerwowanie, popada w zły nastrój, nie ma ochoty do pracy czy do jakiegokolwiek działania.
Coraz częściej się mówi, że meteoropatia staje się chorobą cywilizacyjną. Z jednej strony wynika to z tego, że w ostatnich latach pogoda jest mniej stabilna, ciągle się zmienia. A z drugiej - do tego, że stajemy się meteoropatami przyczyniają się też inne czynniki, za które odpowiedzialni jesteśmy również my sami. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:
w niehigieniczny tryb życia: brak odpowiedniej ilości snu, wypoczynku
w niewystarczająca ilość ruchu na świeżym powietrzu
w spędzanie zbyt dużej ilości czasu w zamkniętej przestrzeni: w domu, w pracy, w samochodzie.
To wszystko sprawia, że mechanizmy przystosowujące organizm do zmian atmosferycznych zaczynają źle funkcjonować i stajemy się na wszelkie wahania w pogodzie coraz mniej odporni.
- Zmiany pogody szczególnie mocno dają o sobie znać osobom, które już cierpią na pewne schorzenia przewlekłe - podkreśla dr Dariusz Ptak. - Należą do nich choroby układu krążenia, układu oddechowego, reumatyczne i przewodu pokarmowego. Wtedy związane z nimi dolegliwości jeszcze bardziej się nasilają. Na przykład wietrzna pogoda źle wpływa na ludzi mających problemy psychiczne, gdyż przyczyniają się do tego ultradźwięki, które właśnie wtedy mogą się nasilać.
Na szczęście dzięki temu, że z góry jesteśmy informowani o zmianach pogody, można się do tego zawczasu przygotować i złagodzić skutki meteoropatii.
RADY DLA METEOROPATY
(gdy zmienia się pogoda)
- zażywaj ruchu na świeżym powietrzu
- bierz regularnie leki na serce (jeśli masz z nim kłopoty)
- unikaj oziębień ciała - zwłaszcza nóg
- przestrzegaj diety, porzuć alkohol i papierosy (jeśli masz wrzody)
- w przypadku niskiego ciśnienia - pozwól sobie na filiżankę kawy
- sięgnij po zioła uspokajające: kozłek lekarski, melisę, szyszki chmielu, ziele męczennicy cielistej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska