Uczulenie na promienie

Redakcja
Niektóre osoby źle znoszą dłuższy pobyt na słońcu, co objawia się u nich niepożądanymi zmianami na skórze.

Zamiast opalenizny pojawiają się swędzące czerwone plamki i wypryski. Gdy taka osoba uczulona na promienie przez kilka dni będzie unikać słońca - zmiany na skórze znikają. Ale mogą też przybrać ostrą formę i przemieniają się wtedy w pęcherze, odczyny zapalne. Wymaga to już interwencji lekarza i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Bardzo niebezpieczne bywają takie sytuacje, gdy ktoś zażywa pewne leki i jednocześnie wychodzi na plażę czy basen, żeby się poopalać. - Takich specyfików, które w połączeniu z ultrafioletem mogą wywołać niepożądane reakcje fotoalergiczne, jest cała gama. Należą do nich zwłaszcza antybiotyki, np. tetracyklina, ampicylina czy penicylina, gdyż pod ich wpływem skóra dodatkowo uwrażliwia się na promieniowanie i może dojść do poparzenia słonecznego. Grozi to również przebarwieniami, tworzeniem się plam rumieniowych, które mogą zbrązowieć - ostrzega specjalista dermatolog Ewa Horowska-Półtorak z "Derminy" w Strzelcach Op.

Do najczęstszych uczulaczy, oprócz antybiotyków, należą również: w leki psychotropowe, np. thioridazina, promazyna w niektóre środki nasercowe, np. propranolol, cordaron w leki przeciwgrzybiczne w leki moczopędne w leki przeciwcukrzycowe w pigułki antykoncepcyjne
UWAGA! Odczyny toksyczne mogą też wywołać niektóre zioła - zwłaszcza dziurawiec. Ponadto warto wiedzieć, że jeżeli ktoś przebywa na łonie natury, leży na kocu i opala się, to trawa plus słońce mogą również spowodować zapalenie skóry. Każde z osobna jest silnym uczulaczem, a w połączeniu stanowią wręcz "bombę alergiczną".
- Jeśli chce się uniknąć tych wszystkich dolegliwości, należy dokładnie czytać ulotki dołączone do leków, na których są odpowienie ostrzeżenia. Warto też powiadomić lekarza o swoich planach urlopowych, zamiarze plażowania itp. W dermatologii np. tetracyklinę przepisuje się przy leczeniu trądziku, ale w okresie letnim można ją zastąpić preparatem do miejscowego stosowania. Smaruje się nim twarz tylko raz - wieczorem, gdy słońce już nie świeci i nie ma też niebezpieczeństwa powikłań - wyjaśnia dr Horowska-Półtorak.

Osoby wykazujące skłonności do fotodermatozy muszą latem szczególnie starannie dobierać kosmetyki, np. kremy do twarzy. Powinny one zawierać filtry UVA i UVB. - Na pewno, wybierając się na plażę, nie można używać żadnych perfum. Ryzykowne jest też skrapianie się wodą toaletową. Grozi to bowiem oszpeceniem i trudnymi do ustąpienia przebarwieniami. Natomiast najbezpieczniejsze są bezbarwne żelowe antyperspiranty, które się bardzo dobrze wchłaniają - twierdzi pani doktor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska