Uczulenie na promienie

Fed
Są ludzie, którzy w ogóle nie mogą wystawiać ciała na słońce, gdyż wywołuje ono na ich skórze przykre i bolesne zmiany.

ZAKAZANE PERFUMY I PIETRUSZKA
Jeśli ktoś wybiera się na słońce, powinien też ograniczyć używanie pewnych kosmetyków - zwłaszcza nie wychodzić na plażę w pełnym makijażu. Najczęściej uczulają: farby do włosów, środki przeciw poceniu się, perfumy, dezodoranty zawierające spirytus salicylowy, a nawet... lakiery do paznokci. Lepiej nie skrapiać perfumami (mającymi w swoim składzie alkohol) miejsc wystawionych na działanie promieni słonecznych, gdyż grozi to wystąpieniem trudnych potem do usunięcia przebarwień.
Należy pamiętać, że do fotoalergii mogą również doprowadzić zjedzone wcześniej warzywa takie jak seler czy pietruszka.

NIE OPALAJ SIĘ...
... po zażyciu takich leków jak:
furosemid, levodopa, thioridazina, propranolol, captopril, piroxicam, diclofenac, promazyna, diabetol, amitrypina, chinidyna, chlorotiazyd, fenofibrat, isotretinoin, antybiotyki z grupy tetracyklin, retiazid, preparaty na podłożu dziurawca i wiechliny łąkowej.

DOBRE STRONY SŁOŃCA
- wpływa na wytwarzanie w organizmie witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego rozwoju kości
- dostarcza życiodajnej energii
- działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój
- pomaga w leczeniu pewnych schorzeń: reumatyzmu - gorący piasek może posłużyć jako kompres w łagodzeniu bólów stawów, objawów alergii - w suchym gorącym powietrzu jest mniej pyłków roślinnych, a także przeziębień, gdyż zażywanie "kąpieli" słonecznych wzmacnia system odpornościowy.

ZŁE STRONY SŁOŃCA
- sprzyja powstawaniu znamion barwnikowych lub niekorzystnym przekształcaniu już istniejących (zmiana barwy, kształtu, swędzenie lub krwawienie), co może grozić wystąpieniem nowotworu skóry - czerniaka
- grozi oparzeniami - pojawieniem się bolesnego, piekącego rumienia
- może potęgować kłopoty z układem krążenia, zaostrzać dolegliwości związane z przewlekłymi chorobami płuc - powodować duszność i utrudniać oddychanie
- przyspiesza starzenie się skóry - niszcząc zawarte w niej włókna kolagenowe, które powodują jej jędrność
- wywołuje bóle głowy - długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do zasłabnięcia, a nawet do udaru cieplnego.

Objawem uczulenia na światło słoneczne, zwanego inaczej fotoalergią lub fotodermatozą, jest swędzenie skóry, pojawienie się na niej czerwonych grudek, tzw. pokrzywki, a nawet drobnych pęcherzyków. Dotyczy to nie tylko twarzy, ale wszystkich odkrytych części ciała i dochodzi do tego nie tylko w trakcie opalania - wystarczy, że w dzień słoneczny alergik wyjdzie po prostu na dwór.

- Niestety, w przypadku fotoalergii nie ma możliwości odczulania - mówi dr Krystyna Kosowska, specjalista alergolog z Poradni Alergologicznej przy SP ZOZ w Głubczycach. - Osobom uczulonym na słońce zaleca się jego unikanie lub stosowanie kremów z wysokim filtrem bądź zupełnych blokerów, które nie dopuszczają do skóry żadnych promieni słonecznych. Najbardziej szkodliwe dla alergików bywają pierwsze kontakty ze słońcem, ale u części pacjentów po jakimś czasie skóra zazwyczaj się do niego przyzwyczaja. Natomiast są osoby, które już stale będą nadwrażliwe na promienie słoneczne. Aby ulżyć ich dolegliwościom, oprócz kosmetyków z filtrami zaleca się im leki przeciwalergiczne do stosowania ogólnego i miejscowego.

Można też sięgnąć po preparaty homeopatyczne. Jest dostępny np. lek w granulkach o nazwie "Hypericum Perforatum" (trzeba ssać je po 5 dziennie), który zażywa się już dwa tygodnie wcześniej przed planowanym opalaniem. Działa on w ten sposób, że nie dopuszcza do wystąpienia niepożądanych objawów na skórze.
Fotoalergie występują zwłaszcza u ludzi o wrażliwej cerze, co może mieć podłoże genetyczne. Podobno dochodzi do nich też z powodu zaburzeń w przemianie materii, co wymaga wcześniej postawienia dokładnej diagnozy, a następnie dodatkowego leczenia u internisty.
- Zmiany skórne mogą się też pojawiać u osób niealergicznych, ale leczonych innymi lekami z powodu różnych chorób i przebywających na słońcu - podkreśla dr Krystyna Kosowska. - Należą do nich na przykład antybiotyki z grupy tetracyklin, pewne środki stosowane w leczeniu chorób układu krążenia, układu nerwowego lub pewne leki hormonalne i tabletki antykoncepcyjne. Zwiększają one bowiem wrażliwość na promienie słoneczne. Z tego samego powodu należy się również wystrzegać wszelkich preparatów zawierających dziurawiec. Dlatego każdy lekarz przepisując dany lek powinien ostrzec pacjenta, czym grozi na przykład opalanie w trakcie jego zażywania. Ponadto warto dokładnie czytać ulotki dołączone do leków, w których takie ostrzeżenia są umieszczane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska