Uczymy się języka migowego

fot. Sławomir Mielnik, fotomontaż M. Pietrzyca
PRZEPRASZAM -  układamy lewą rękę wewnętrzną stroną  dłoni do góry. Prawą kilka razy po niej pocieramy. W podobny sposób miga się słowo "pisać”. Tyle że prawą ręką nie pocieramy lewej, a wykonujemy dwa, zdecydowane poprzeczne ruchu po niej. Uwaga, w języku migowym ważna jest też mimika.
PRZEPRASZAM - układamy lewą rękę wewnętrzną stroną dłoni do góry. Prawą kilka razy po niej pocieramy. W podobny sposób miga się słowo "pisać”. Tyle że prawą ręką nie pocieramy lewej, a wykonujemy dwa, zdecydowane poprzeczne ruchu po niej. Uwaga, w języku migowym ważna jest też mimika. fot. Sławomir Mielnik, fotomontaż M. Pietrzyca
Razem z Polskim Związkiem Głuchych będziemy Was uczyć migać. Dziś pierwsze trzy słowa.
WITAM - Zginamy łokieć tak, żeby wyprostowana dłoń (palce połączone) była na wysokości twarzy. Żeby kogoś przywitać dwa razy odwodzimy dłoń od twarzy.
WITAM - Zginamy łokieć tak, żeby wyprostowana dłoń (palce połączone) była na wysokości twarzy. Żeby kogoś przywitać dwa razy odwodzimy dłoń od twarzy. Uwaga, większość ruchomych znaków w języku migowym wykonuje się dwukrotnie. fot. Sławomir Mielnik, fotomontaż M. Pietrzyca

WITAM - Zginamy łokieć tak, żeby wyprostowana dłoń (palce połączone) była na wysokości twarzy. Żeby kogoś przywitać dwa razy odwodzimy dłoń od twarzy. Uwaga, większość ruchomych znaków w języku migowym wykonuje się dwukrotnie.
(fot. fot. Sławomir Mielnik, fotomontaż M. Pietrzyca)

Każdy powinien znać choćby podstawowe zwroty w języku migowym. Proste pozdrowienie jak "dzień dobry", albo pytanie "Czy wszystko w porządku?" pomoże ludziom głuchym poczuć się szanowanymi i akceptowanymi - mówi Jarosław Duszak, wiceprzewodniczący Polskiego Związku Głuchych w Opolu i tłumacz języka migowego.

Podstaw migania obowiązkowo uczyć powinni się na pewno lekarze, ratownicy medyczni i pracownicy socjalni. Taka wiedza może nie tylko pomóc w trudnych życiowych sytuacjach, ale czasem uratować ludzkie życie.

Dlatego uczcie się z nami migania. Dziś pokazujemy Wam, jak się przywitać, podziękować i powiedzieć "proszę". Za tydzień kolejna lekcja.

DZIĘKUJĘ - Dwiema dłońmi dotykamy brody (zwróć uwagę na odwiedzione kciuki). Równocześnie odchylamy je do przodu do momentu aż łokieć znajdzie się pod
DZIĘKUJĘ - Dwiema dłońmi dotykamy brody (zwróć uwagę na odwiedzione kciuki). Równocześnie odchylamy je do przodu do momentu aż łokieć znajdzie się pod kątem prostym. Można się przy tym lekko pokłonić. fot. Sławomir Mielnik, fotomontaż M. Pietrzyca

DZIĘKUJĘ - Dwiema dłońmi dotykamy brody (zwróć uwagę na odwiedzione kciuki). Równocześnie odchylamy je do przodu do momentu aż łokieć znajdzie się pod kątem prostym. Można się przy tym lekko pokłonić.
(fot. fot. Sławomir Mielnik, fotomontaż M. Pietrzyca)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska