Udało się! Biało-Czerwone wygrały z Serbkami po dramatycznej końcówce!

Łukasz Konstanty
Udanie rozpoczęła się zasadnicza faza mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet dla reprezentacji Polski. Biało-Czerwone po zaciętej i wyrównanej końcówce pokonały Serbki 22:21 i zachowały szansę na awans do ćwierćfinału.

Polki wyrzuciły z głowy mecz z Niemkami

Do spotkania z Serbią reprezentacja Polski przystąpiła zaledwie trzy dni po kompromitującej porażce z Niemkami. W poniedziałkowy wieczór Biało-Czerwone przegrały 17:33. Przed kolejną potyczką można było się zastanawiać, czy naszym zawodniczkom udało się odbudować mentalnie i czy do czwartkowej rywalizacji przystąpią z wiarą we własne umiejętności i bez bojaźni.

- Nasze nastawienie przed meczem z Serbią jest bardzo dobre. Po spotkaniu z Niemkami każda z nas potrzebowała chwilę dla siebie, bo nikt nie był z niego zadowolony, ale teraz już czuć, że nastroje w drużynie są zupełnie inne. W każdym meczu będziemy walczyć o zwycięstwo - mówiła przed potyczką z ekipą z Bałkanów Monika Kobylińska, kapitan reprezentacji Polski.

- Czy Serbia to najsłabszy przeciwnik w fazie zasadniczej to się dopiero okaże na boisku. Wierzę, że mecz z Niemkami był naszym najsłabszym na mistrzostwach i że nie da się zagrać drugi raz aż tak źle i teraz będzie tylko lepiej - dodawała jej koleżanka z drużyny, Karolina Kochaniak-Sala

Niewygodna reprezentacja Serbii

Serbki pierwszą część turnieju przebrnęły tylko dzięki temu, że w grupie znalazły się słabe Chilijki, z którymi wygrały 30:16. Wcześniej uległy Rumunkom i Dunkom, tym pierwszym różnicą aż dziewięciu bramek.

Czwartkowe rywalki Biało-Czerwonych w ostatnich latach nie należały do ulubionych naszej reprezentacji. Gdy wpadaliśmy na nie w wielkich turniejach, spotkania kończyły się naszymi porażkami (m.in. podczas ostatnich MŚ, a także ME w 2018 roku), a zwycięstwo (30-27) odnieśliśmy jedynie w kwalifikacjach światowych mistrzostw w 2019 roku, które i tak niczego nam nie dało, bowiem wcześniej w wyjazdowej potyczce rywalki rozbiły Polki różnicą aż trzynastu trafień.

Złe miłego początki

Początek spotkania sugerował, że klęska sprzed trzech dni nadal mocno tkwi w głowach naszych szczypiornistek. Przez pierwszych kilka minut Polki grały pasywnie w ataku, nie były w stanie zdobyć żadnej bramki, z kolei rywalki wykorzystały niemoc i objęły czterobramkowe prowadzenie. Czas, o który poprosił selekcjoner naszej kadry, przyniósł chwilowy efekt – Biało-Czerwone ruszyły w pogoń i niemal całkowicie zniwelowały stratę (3:4). Chwilę później ponownie jednak objawiła się bolączka znana nam z poniedziałkowej potyczki – podopieczne Senstada miały mocno rozregulowane celowniki, z kolei rywalki skorzystały z nadarzających się okazji, by znów wypracować nieco większą przewagę, którą utrzymały do końca pierwszej części gry (10:13).

Początek drugiej połowy to pokaz ofensywnej niemocy ze strony obydwu drużyn. Przez dziesięć minut padła tylko jedna bramka (dla naszego zespołu). W dalszej części gry zarówno Polki jak i Serbki zaczęły wreszcie wykorzystywać sytuacje. Częściej czyniły to Biało-Czerwone, które na piętnaście minut przed zakończeniem spotkania za sprawą Magdy Balsam doprowadziły do wyrównania (15:15). Kilka minut później skuteczny rzut Kochaniak-Sali dał pierwsze w całym spotkaniu prowadzenie naszej drużynie (17:16), co zwiastowało emocjonującą końcówkę meczu.

Tak też w istocie było – obydwa zespoły na zmianę trafiały do bramki, a wynik oscylujący wokół remisu utrzymywał się przez kolejne dziesięć minut. Dopiero w 57. minucie trafienie Dagmary Nocuń pozwoliło Polkom objąć dwubramkowe prowadzenie (22:20). Ostatecznie po nerwowej końcówce nasz zespół wygrał 22:21 i zachował szansę na awans do ćwierćfinału.

Przed podopiecznymi Senstada teraz znacznie trudniejsze spotkania – z Danią (w sobotę) i Rumunią (w poniedziałek). Aby myśleć o zwycięstwie w tych potyczkach Biało-Czerwone muszą nie tylko zagrać równie skutecznie w defensywie, jak długimi fragmentami w drugiej części gry z Serbią, ale także znacznie lepiej w ofensywie, w której zbyt często zdarzały się pomyłki.