Udane starty naszych łyżwiarzy w Kanadzie

Sebastian Stemplewski/archiwum
Adam Filipowicz (z lewej) i Aida Bella.
Adam Filipowicz (z lewej) i Aida Bella. Sebastian Stemplewski/archiwum
W Calgary odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w short tracku czyli specjalistów od ścigania się na krótkim torze.

Wystąpiło w nich 10 reprezentantów Polski, w tym trójka: Aida Bella, Adam Filipowicz i Marta Wójcik z AZS-u Politechniki Opole.

Najlepiej wypadła Bella, która na swoim koronnym dystansie 500 m w stawce 38 zawodniczek zajęła 13. miejsce. Była to najwyższa lokata w starcie indywidualnym spośród wszystkich reprezentantów Polski w Calgary. Znacznie słabiej poszło jej na 1000 m. Wśród 37 zawodniczek zajęła bowiem 32. miejsce.
Na tym dystansie zawodniczki rywalizowały dwukrotnie. W drugim biegu Bella już nie startowała (podobnie jak na 1500 m), ale jechała Wójcik. Dla niej były to pierwsze w karierze zawody Pucharu Świata. Zajęła 31. miejsce na 39 zawodniczek, a na dystansie 1500 było nieco gorzej (38. lokata na 39 startujących). Jej występ podobnie jak Belli można uznać za bardzo przyzwoity. W rywalizacji sztafet na 3000 m Polska zajęła ostatnie 11. miejsce, ale pobiła rekord naszego kraju
.
Nieźle spisał się też Filipowicz. Na 500 m zajął 25. miejsce, a na 1000 m był 35. (w obu konkurencjach startowało 54 zawodników). Bardzo dobrze wypadła natomiast sztafeta biało-czerwonych na 5000 m. Polacy w stawce 16 drużyn zajęli bowiem 7. miejsce.

W najbliższy weekend kolejne zawody Pucharu Świata. Światowa czołówka zostaje w Kanadzie, ale przenosi się z Calgary do Montrealu.