Udany konkurs historyczny w CMJW choć bez udziału Opolan

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ogłoszenie wyników konkursu - dr Renata Kobylarz Buła i Sebastian Mikulec.
Ogłoszenie wyników konkursu - dr Renata Kobylarz Buła i Sebastian Mikulec. CMJW
Na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych zostały ogłoszone wyniki XII edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. Póki nie jest za późno. Nadesłano 25 prac z całej Polski.

Konkurs odbył się mimo epidemii i w tych warunkach możemy zadowoleni zarówno z liczby nadesłanych prac, jak i z poziomu – mówi dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW i członek konkursowego jury. - Większość autorów stanowiły osoby dorosłe, uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dominowała tematyka związana z II wojną światową, choć wśród prac nagrodzonych znalazły się też projekty związane z I wojną światową i walkami polsko- ukraińskimi w latach 1918-1919. Niestety, nie otrzymaliśmy ani jednej pracy z województwa opolskiego. Ubolewam, ale nie mam dobrego wyjaśnienia, dlaczego tak jest.

• Pierwszą nagrodę uzyskali Alina Ślimak i Jakub Kosakowski z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście za projekt pt. Stalag I B Hohenstein.

• Drugie miejsce jury przyznało Michałowi Musiałkowi, Jakubowi Filipowi, Bartoszowi Prenecie, Erykowi Aniołczykowi oraz Konradowi Hawro z Zespółu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie za projekt pt. „Zapomniana wojna” polsko-ukraińska na Podkarpaciu (1918–1919). Trzecie miejsce zajął Mateusz Rutkowski z Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu za projekt pt. Spotkanie z historią – czyli rzecz o poszukiwaniach Richarda Wünscha.

• Wyróżnienie przyznano Wioletcie Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, za projekt pt. Płk. Karol Kutnicki Dowódca 1 Kompanii 27 PP AK jako ochrony alianckiej misji Freston (1945 r.), a w 1954 r. „zmartwychwstały” po wyroku śmierci i tułaczce syberyjskiej. Bohater mojej rodziny.

Ponadto autorzy dwóch innych projektów zostali uhonorowani nagrodami specjalnymi.

Nagrodę Przewodniczącej Jury konkursu dr Iwony Konopnickiej otrzymali Aleksandra Krajanowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku i Maciej Krajanowski z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli, za projekt pt. „Odpowiedzialność spada na żywych... ".

Nagroda Dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetty Rezler-Wasielewskiej została przyznana Igorowi Zamyłko ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach im. Kornela Makuszyńskiego, za projekt pt. Sprawa szesnastu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska