Udany konkurs historyczny w CMJW choć bez udziału Opolan

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ogłoszenie wyników konkursu - dr Renata Kobylarz Buła i Sebastian Mikulec.
Ogłoszenie wyników konkursu - dr Renata Kobylarz Buła i Sebastian Mikulec. CMJW
Na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych zostały ogłoszone wyniki XII edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. Póki nie jest za późno. Nadesłano 25 prac z całej Polski.

Konkurs odbył się mimo epidemii i w tych warunkach możemy zadowoleni zarówno z liczby nadesłanych prac, jak i z poziomu – mówi dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW i członek konkursowego jury. - Większość autorów stanowiły osoby dorosłe, uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dominowała tematyka związana z II wojną światową, choć wśród prac nagrodzonych znalazły się też projekty związane z I wojną światową i walkami polsko- ukraińskimi w latach 1918-1919. Niestety, nie otrzymaliśmy ani jednej pracy z województwa opolskiego. Ubolewam, ale nie mam dobrego wyjaśnienia, dlaczego tak jest.

• Pierwszą nagrodę uzyskali Alina Ślimak i Jakub Kosakowski z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście za projekt pt. Stalag I B Hohenstein.

• Drugie miejsce jury przyznało Michałowi Musiałkowi, Jakubowi Filipowi, Bartoszowi Prenecie, Erykowi Aniołczykowi oraz Konradowi Hawro z Zespółu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie za projekt pt. „Zapomniana wojna” polsko-ukraińska na Podkarpaciu (1918–1919). Trzecie miejsce zajął Mateusz Rutkowski z Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu za projekt pt. Spotkanie z historią – czyli rzecz o poszukiwaniach Richarda Wünscha.

• Wyróżnienie przyznano Wioletcie Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, za projekt pt. Płk. Karol Kutnicki Dowódca 1 Kompanii 27 PP AK jako ochrony alianckiej misji Freston (1945 r.), a w 1954 r. „zmartwychwstały” po wyroku śmierci i tułaczce syberyjskiej. Bohater mojej rodziny.

Ponadto autorzy dwóch innych projektów zostali uhonorowani nagrodami specjalnymi.

Nagrodę Przewodniczącej Jury konkursu dr Iwony Konopnickiej otrzymali Aleksandra Krajanowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku i Maciej Krajanowski z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli, za projekt pt. „Odpowiedzialność spada na żywych... ".

Nagroda Dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetty Rezler-Wasielewskiej została przyznana Igorowi Zamyłko ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach im. Kornela Makuszyńskiego, za projekt pt. Sprawa szesnastu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska