Udany występ dżudoków z Opola

Dominika Błach zaprezentowała wysoką dyspozycję.
Dominika Błach zaprezentowała wysoką dyspozycję. archiwum prywatne
Pięcioro reprezentantów klubów z Opola wzięło udział w zawodach Pucharu Polski seniorów, które odbyły się w miejscowości Mysiadło koło Warszawy.

W zawodach wzięło udział 149 uczestników z 44 klubów z całego kraju. W tym gronie była trójka z AZS-u Opole oraz dwie zawodniczki Gwardii Opole. Impreza skupiła na starcie całą krajową czołówkę. Była bowiem poważnym sprawdzianem przed zawodami Pucharu Świata zaplanowanymi na pierwszy weekend marca. Wówczas to kobiety będą rywalizować w Pradze, a mężczyźni w Katowicach. Impreza w Mysiadle była niejako kwalifikacją do kadry Polski na tę poważną imprezę międzynarodową.

W wadze do 63 kg kobiet wystartowało 12 zawodniczek w tym dwie z Gwardii Opole: Dominika Błach i Marta Gęsi­kowska. Ta pierwsza mająca 25 lat już od dość dawna należy do krajowej czołówki, a zmagania w Pucharze Polski były tego potwierdzeniem. Błach okazała się bowiem najlepsza. W finale pokonała Karolinę Tałach (Wybrzeże Gdańsk). Zdobywająca pierwsze szlify w gronie seniorek 18-letnia Gęsikowska odpadła już w pierwszej rundzie. Przegrała w niej bowiem z Aleksandrą Langiewicz (AZS Wrocław) i została sklasyfikowana na miejscach 9-12.

AZS Opole miał dwóch przedstawicieli w wadze do 90 kg: 24-letniego Tomasza Szcze­paniaka i dwa lata starszego Macieja Tworzydłę. Obaj stanęli na podium. Szczepaniak zajął 2. miejsce, a Tworzydło był trzeci.

- Tak się złożyło, że obaj musieli uznać wyższość tego samego przeciwnika - mówi trenerka AZS-u Opole Anna Choda­kowska. - Obaj walczyli jednak bardzo dobrze i uzyskali kwalifikację na zawody Pucharu Świata w Katowicach.

Pogromcą opolan okazał się Piotr Kuczera (Kejza Rybnik). Tworzydło przegrał z nim w półfinale, a Szczepaniak w finale.

AZS reprezentowała jeszcze w zawodach Pucharu Polski Weronika Krawczyk. W nielicznie obsadzonej wadze do 48 kg startowały tylko cztery zawodniczki. Nasza dżudoczka wszystkie trzy walki przegrała i zajęła 4. miejsce, ale znalazła się w kadrze narodowej na zawody w Pradze. To samo oczywiście dotyczy również prezentującej wysoką dyspozycję Błach.