Udar słoneczny

Fed
Jeśli podczas upałów przesadzimy z przebywaniem na słońcu, może się to nawet zakończyć utratą przytomności.

Przeważnie do udaru dochodzi wówczas, gdy ktoś nie osłania głowy. Najpierw zaczyna ona boleć, z każdą chwilą coraz mocniej. Potem skóra takiej osoby staje się zaczerwieniona, gdyż rośnie temperatura ciała, a następnie dochodzi do zasłabnięcia lub omdlenia, nawet z utratą przytomności włącznie. Jak wtedy postąpić?
- Wszystko zależy od stanu ogólnego poszkodowanej osoby - mówi Iwona Gajda, lekarz rodzinny z Krapkowic. - Jeśli czuje się ona tylko źle, to należy ją przenieść do pomieszczenia, w którym jest chłodno lub - gdy nie ma takiej możliwości - ułożyć w cieniu, a następnie robić jej zimne okłady na czoło i kark. W przypadku, gdy ofiara udaru omdlewa, "leje" się nam przez ręce - powinno się ją położyć z nogami uniesionymi do góry, żeby przywrócić u niej krążenie krwi do równowagi, aby nie doszło do utraty świadomości. Natomiast w przypadku utraty przytomności, trzeba natychmiast wezwać pogotowie.
Podobnie należy postąpić, gdy udar nie przebiega tak dramatycznie, ale pierwsza pomoc udzielona przez osobę postronną nie skutkuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska