Ukąszenia bywają niebezpieczne

Redakcja
Latem mamy do czynienia z różnymi owadami. Trzeba się umieć przed nimi bronić, żeby potem nie cierpieć.

Ukąszenie każdego owada jest bardzo nieprzyjemne. Okazuje się jednak, że np. komary jednych ludzi kąsają bardziej, a innych mniej. Podobno zależy to od grupy krwi, a nawet od poziomu hormonów.
- Głównie jednak komary oraz generalnie wszystkie owady reagują na ludzki pot, który je bardzo przyciąga. Dlatego, profilaktycznie, powinno się chodzić świeżo i czysto ubranym, dbać o osobistą higienę, w dzień i wieczorem unikać spacerów w zadrzewionych i zaciemnionych miejscach - radzi dr Barbara Żurek, specjalista alergolog z Opola.

Komary żyjące w naszej szerokości geograficznej na szczęście nie przenoszą żadnych chorób (natomiast w tropikach są one "sprawcami" malarii). Ślady po ukąszeniach tych owadów znikają zazwyczaj po kilku dniach. Inaczej to jednak przebiega u alergików, zwłaszcza u dzieci, u których po pogryzieniu przez komara często pojawiają się silne odczyny miejscowe z dużymi obrzękami.
- Trzeba pamiętać, że mogą uczulać wszystkie owady: mrówki, komary, meszki. Natomiast wszystko zależy od danego człowieka, czy zareaguje on uczuleniem, czy nie. Odczula się jednak tylko osoby uczulone na jad pszczoły, osy, trzemiela i szerszenia. Natomiast na całą resztę owadów nie.
- Ich wydzielina, która przedostaje się do organizmu człowieka, nie daje bowiem powikłań w postaci duszności, biegunek, obrzęków krtani czy tzw. wstrząsów anafilaktycznych, co może mieć miejsce po pokąsaniu przez pszczołę - wyjaśnia dr Barbara Żurek.

Jeżeli osoba pokąsana ma na ręce czy na nodze silny obrzęk (opuchliznę) i odczuwa mocne swędzenie, to powinna otrzymać środki przeciwalergiczne. Występują one w różnej postaci:
- można stosować maści, np. posmarować to miejsce fenistilem w żelu lub comarolem, preparaty te działają znieczulająco i przeciwświądowo (zawierają one leki antyhistaminowe)
- można codziennie połykać profilaktycznie tabletkę, np. zyrtec lub loratyninę, zwłaszcza poleca się to osobom, u których odczyny po ugryzieniu przez komary są co roku nasilone
- doraźnie poleca się wypicie wapna i użycie aerozolu rozszerzającego oskrzela
- można też przetrzeć rany po ukąszeniu spirytusem, wodą z octem, pocierać kostką lodu, stosować okłady ochładzające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska