Autorką opracowania o obozie w Klein Mangersdorf, czyli dzisiejszych Magnuszowiczkach jest dr Henryka Maj. W obozie w czasie wojny przez blisko rok przebywał m.in. jej ojciec.
- To przez niego poznałam byłych więźniów i zachowaną przez nich bogatą dokumentacją - wyjaśnia historyczka, która nad książką pracowała trzy lata.
Tutejszy obóz pracy założono na przełomie lat 30. i 40. Pomiędzy rokiem 1941 a 1942 przebywali w nim Polacy z Górnego Śląska i włączonej do III Rzeszy części Małopolski. W sumie podobnych nazistowskich obozów pracy przymusowej na Śląsku było w tym czasie kilkanaście.
- Przez obóz przeszło w sumie było 502 Polaków. Wszyscy pracowali przy budowie autostrady Berlin-Wrocław-Gliwice - wyjaśnia autorka, której książkę przy pomocy m.in. urzędu marszałkowskiego i opolskiego starostwa wydało Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne.
Licząca blisko 150 stron publikacja zawiera unikalne, zachowane przez byłych więźniów rysunki, obozowe dokumenty i listę więźniów.
Spotkanie z autorką rozpocznie się o godz. 17 w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Magnuszowicach. W czasie spotkania pod tablicą pamiątkową uczczone zostaną ofiary obozu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?