Ukonstytuowała się Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna. Opolski poseł wiceprzewodniczącym

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Poseł MN Ryszard Galla utrzymuje kontakty z wieloma politykami w Niemczech. Na zdjęciu z Arminem Laschetem, premierem Nadrenii Północnej Westfalii.
Poseł MN Ryszard Galla utrzymuje kontakty z wieloma politykami w Niemczech. Na zdjęciu z Arminem Laschetem, premierem Nadrenii Północnej Westfalii. Biuro posła Ryszarda Galli
Wiceprzewodniczącym grupy w polskim Sejmie został poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzyści z obu krajów będą wspólnie pracować przy rozwiązywaniu różnych problemów, także mniejszościowych.

- Grupa ukonstytuowała się w miniony czwartek – relacjonuje Ryszard Galla. - Zwyczajnie chęć pracy w grupach bilateralnych (np. polsko-czeskiej, polsko-austriackiej, polsko-niemieckiej) deklaruje się na początku kadencji. W tej kadencji z powodu koronawirusa, ale i klimatu politycznego przez wiele miesięcy się to nie udało. Ostatecznie się udało. Na przewodniczącego tej grupy został wybrany poseł PiS Kazimierz Gołojuch. Bardzo mnie to cieszy, bo jest to człowiek z ogromnym doświadczeniem poselskim, ale też mający doświadczenie pracy w podobnych grupach niemieckojęzycznych: polsko-austriackiej i polsko-szwajcarskiej. Uważam, że właśnie dlatego, iż Niemcy są tak ważnym partnerem, dobrze się stało, że na czele grupy stoi poseł koalicji rządzącej. Ja – jako reprezentant mniejszości niemieckiej - zostałem jednym z pięciorga wiceprzewodniczących. Do grupy należy 45 posłów i senatorów.

Analogiczna grupa działa także w niemieckim Bundestagu. Zresztą także została wybrana z opóźnieniem.

- W poprzedniej kadencji współpraca wyglądała dosyć słabo – przyznaje poseł MN. - Tym bardziej mi zależało, by nasza grupa ukonstytuowała się jeszcze w tym roku by jak najszybciej podjąć intensywną współpracę z stroną niemiecką.
Parlamentarzyści z obu krajów zajmują się różnymi aspektami współpracy obu krajów, począwszy od kwestii transgranicznych. - Myślę choćby o infrastrukturze drogowej, kolejowej czy wodnej – mówi Ryszard Galla. - Jednym z tematów bardzo dla mnie istotnych była zawsze kwestia Odry granicznej. Posłowie nie unikają też tematów trudnych. Należy do nich choćby budowa gazociągu Nord Stream 2 czy powstanie pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej w Berlinie. (Jego powstanie zostało już przesądzone).

Grupa polskich i niemieckich parlamentarzystów będzie się zajmowała także sprawami mniejszościowymi – zarówno problemami mniejszości niemieckiej w Polsce, jak i Polaków w Niemczech.

- Mam nadzieję, że jednym z pierwszych tematów, jakim się zajmiemy będzie powrót do polsko-niemieckiego „okrągłego stołu”- przyznaje poseł. - Zależy nam m.in. na powrocie do kwestii nauczania niemieckiego jako języka mniejszości w klasach VII – VIII.

Przed pandemią parlamentarzyści spotykali się cyklicznie i przemiennie: polska grupa jechała do Bundestagu na rozmowy połączone zwykle z wjazdem w teren. Rewizyta odbywa się w Polsce. W ostatnim czasie kontaktowali się ze sobą przede wszystkim przewodniczący i ich zastępcy. Odbywają się także spotkania polskich posłów z ambasadorem Niemiec w Warszawie, prosząc o objaśnienie wydarzeń w Niemczech lub podejmując interwencje, np. związane z działalnością Jugendamtów w Niemczech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska