Ulewy i burze na Opolszczyźnie. Uderzone piorunem budynki, zalane ulice, szpital, place zabaw i ogródki działkowe. Zobacz, co zrobił żywioł

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Strażacy z województwa opolskiego odnotowali 123 zdarzenia związane z burzami i intensywnymi opadami, które przeszły przez Opolszczyznę. Interweniowało w sumie 190 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

W czwartkowy wieczór, 18 czerwca oraz w nocy z czwartku na piątek przez Opolszczyznę przechodziły intensywne burze z intensywnym deszczem i silnym wiatrem.

Strażacy z Opolszczyzny odnotowali w sumie 123 zdarzenia, w których interweniowało w sumie 190 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Znaczna część tych zdarzeń, bo aż 110 dotyczyła zalanych budynków, posesji i dróg - informuje młodszy aspirant Łukasz Nowak z wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Zalany został m.in. szpital w Kup, błoto wdarło się na drogę krajową nr 38 Kędzierzyn-Koźle - Głubczyce w Pawłowiczkach. Trudna sytuacja była w Brzegu, gdzie zalanych zostało kilka ulic, m.in. ulica Starobrzeska pod wiaduktem kolejowym.

W 10 przypadkach strażacy działali przy przewróconych drzewach i połamanych konarach, w jednym doszło do uszkodzenia części obróbki dachu, w dwóch kolejnych strażacy gasili pożary budynków gospodarczych po uderzeniu pioruna.

Te dwie ostatnie akcje miały miejsce w Myślinie w powiecie oleskim oraz Staniszczach Wielkich w powiecie strzeleckim.

Informacja o pożarze w Myślinie dotarła do strażaków przed godziną 19:00.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że pali się dach budynku gospodarczego, zlokalizowanego około 5 metrów od mieszkalnego - informują biorący w akcji strażacy z OSP Dobrodzień. - Właściciele przed naszym przybyciem usiłowali gasić pożar, nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody na palącą się konstrukcję dachu, wyniesione zostały na zewnątrz spalone lub nadpalone elementy wyposażenia.

Również po godz. 19:00 zapalił się budynek gospodarczy w Staniszczach Wielkich. Działania tamtejszych strażaków polegały na zabezpieczeniu budynku, by dalsze opady nie wyrządziły większych szkód.

Liczba zdarzeń z podziałem na powiaty:

  • powiat opolski i miasto Opole 29
  • powiat kędzierzyńsko-kozielski 20
  • powiat brzeski 19
  • powiat nyski 17
  • powiat strzelecki 11
  • powiat namysłowski 11
  • powiat krapkowicki 6
  • powiat głubczycki 4
  • powiat kluczborski 3
  • powiat oleski 2
  • powiat prudnicki 1

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wody Polskie

3. Niech Areczek zrobi jeszcze więcej betonu w centrum miasta. Te wszystkie betonowe powierzchnie na Krakowskiej, Małym Rynku, Staromiejskiej. Arek! Więcej betonu! Żeby woda jeszcze wiecej mogła spływać do Odry a nie do gruntu.

W
Wody Polskie

1.Ciekawe jak wygląda postęp w pogłębianiu Odry tak głośno zapowiadany przez Mateuszka Kłamczuszka w Opolu 5 lat temu. Pewnie póki co zostały wydane miliony monet na koncepcje, plany, strategie, analizy, symulacje, a ani jedna koparka nie wbiła swojej łyżki w dno.

2. Ciekawe czy Turawa jest już przygotowywana na duży napływ wody, czy znów zwycięży interes moczykijów nad bezpieczeństwem miejscowości wzdłuż Małej Panwi. Oby nie był po raz trzeci zrobiony błąd z 1997 i 2010 roku. Bo patrzę na pogodę i mam cos w rodzaju de javu z kwietnia i maja 2010.

G
Gość

Przedstawiam problem wody powodziowej i przy okazji jako magazyny energii elektrycznej z OZE ( wiatraki i solary)

Kiedy zaczniemy szanować wodę

Mieliśmy budować 49 zbiorników na dopływach do Odry - decyzja po powodzi w 1997r.

Kiedy powrócimy do deklaracji Rządu i ODGW - zwłaszcza po powodzi 1997 - o konieczności realizacji budowy 49 zbiorników wodnych na dopływach do Odry. Zgodnie z planami Niemieckimi po wielkich powodziach w 1903 i 1905 r i w ich efekcie wybudowano nowoczesny system zabezpieczający – do 1920 powstał wrocławski węzeł wodny, złożony z kanałów przeciwpowodziowych, 93 km wałów, 11 jazów oraz 10 śluz żeglugowych, mogący poradzić sobie z wodą o przepływie 2200–2400 m³/s (626 cm). System ten sprawdził się podczas powodzi w latach 1975 i 1985, jednak nie uwzględniał kumulacji fal z więcej niż jednej rzeki 3600 m³/s. Niemcy planowali wybudowanie 49 zbiorników na dopływach do rzeki Odry. Pomysł został podchwycony po powodzi w 1997. Ale pozostało na planach. Więc zagrożenie .

Zbiorniki będą gromadzić wodę pitną a szczytowo pompowe - powinny głównie współpracować z elektrowniami wiatrowymi , poza nimi z elektrowniami np Turów i Opole na Dolnym Śląsku ( w nocnym dołku energetycznym).

Przykład nie dokończonej elektrowni na Bystrzycy w Młotach :

http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=3258

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie