Ulga prorodzinna - kto może z niej skorzystać?

fot. sxc
Jeżeli rodzice razem wychowują dzieci, to niezależnie od tego czy rozliczają się za rok 2008 razem czy osobno mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej
Jeżeli rodzice razem wychowują dzieci, to niezależnie od tego czy rozliczają się za rok 2008 razem czy osobno mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej fot. sxc
W przepisach podatkowych od 2007 roku została wprowadzona tzw. ulga prorodzinna. Jej wysokość za 2008 rok wynosi na każde dziecko 1173,70 zł.

Jak obliczyć ulgę prorodzinną?

Ulga obniża kwotę podatku. Jej wysokość to wynik mnożenia kwoty zmniejszającej podatek (1173,70 zł) przez liczbę wychowywanych dzieci. Kwota ulgi przysługuje w pełnej wysokości na każde dziecko.

Kto może skorzystać z ulgi?
Podatnicy, którzy w roku podatkowym wychowywali dzieci małoletnie, własne lub przysposobione - rodzice lub opiekunowie prawni:

dzieci bez względu na ich wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny;
dzieci do ukończenia 25 lat uczące się - jeżeli nie pracują, a dochody, które osiągają nie powodują obowiązku zapłaty podatku dochodowego;

Dziecko, które urodziło się 31 grudnia 2008r. "uprawnia" swoich rodziców do skorzystania z ulgi jeszcze za rok 2008.

Z ulgi skorzystasz wyłącznie jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych, rozliczając się wg skali podatkowej.
Ulgi nie wykorzystasz jeśli jako podatnik rozliczasz swoje dochody w sposób uproszczony czyli korzystasz z podatku liniowego, ryczałtu, bądź karty podatkowej.
Jeśli małżonkowie wychowują dziecko razem, a rozliczają się ze swoich dochodów na różnych zasadach to z całości ulgi może skorzystać tylko ten, który rozlicza się na zasadach ogólnych.

Wysokość ulgi
W pierwszej kolejności podatek pomniejsza się o odprowadzane przez podatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne, w wysokości określonej przepisami, a dopiero w dalszej kolejności można odliczyć ulgę. To powoduje, że jeśli jako podatnik osiągasz niskie dochody nie skorzystasz z ulgi - masz po prostu za niski podatek dochodowy, i nie masz możliwości jej odliczenia.

Kwota ulgi przysługującej w 2008r. na:

jedno dziecko - 1173,70 zł;
dwoje dzieci - 2347,40 zł;
troje dzieci - 3521,10 zł;
czworo dzieci - 4694,80zł;
pięcioro dzieci - 5868,50zł;
sześcioro dzieci - 7042,20zł;

Sposób rozliczania ulgi

jeżeli rodzice razem wychowują dzieci, to niezależnie od tego czy rozliczają się za rok 2008 razem czy osobno mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Przysługującą ulgę podatkową może wykorzystać jedno z nich w całości, mogą też "podzielić" się nią proporcjonalnie w zależności od wykazanego do zapłacenia podatku, tak aby wykorzystać ją do maksimum. Pamiętać jednak należy, że w tym wypadku kwota ulgi jest jednym wspólnym limitem dla obojga rodziców.

jeśli jesteście rozwiedzeni lub w separacji, odliczenie ulgi przysługuje rodzicowi, u którego rzeczywiście dzieci przebywają. Jeżeli dzieci zamieszkują po kilka miesięcy w roku u każdego z rodziców, wówczas ulga przysługuje obojgu - za rzeczywisty czas sprawowanej opieki. Kwota odliczenia będzie stanowiła iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi.

nie skorzystasz z ulgi jako rodzic jeśli płacisz na utrzymanie dziecka alimenty i nie mieszkasz z nim, w takim przypadku ulga w całości będzie należała się rodzicowi, który mieszka z dzieckiem;

Gdzie w zeznaniu rocznym należy uwzględnić ulgę

Skorzystanie z ulgi prorodzinnej wymaga dołączenia do składanej deklaracji podatkowej formularza PIT-O.

W odpowiednim wierszu części "C" formularza podajemy liczbę dzieci, na które przysługuje ulga i jej kwotę. Przy wspólnym rozliczeniu, w tym miejscu określamy kwotę ulgi przewidzianą na wybranego rodzica.

Wyliczone w załączniku kwoty przenosimy do wybranego przez nas formularza PIT (np. PIT-36 lub PIT-37) do części dotyczącej odliczeń od podatku.

W bieżącym roku korzystamy z nowego rozbudowanego wzoru formularza PIT-O, zawierającego w części E rubryki do wpisania danych identyfikacyjnych dzieci. Jednak w rozliczeniu podatku za rok 2008 informacje te nie są wymagane.

Ulga na dziecko, jeżeli rozlicza nas pracodawca
Jeżeli upoważniłeś swój zakład pracy do złożenia w twoim imieniu rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym to powinieneś pamiętać o spełnieniu określonych warunków:

- do 10 stycznia 2009 r. powinieneś złożyć płatnikowi specjalne oświadczenie na formularzu PIT-12 o spełnianiu warunków do rozliczenia przez płatnika

- dodatkowo powinieneś złożyć oświadczenie (odrębne od PIT-12), w którym stwierdzasz, że spełniasz warunki określone w art. 27f ustawy o PIT, wskażesz liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie, oraz podasz kwotę odliczenia obliczoną zgodnie z przepisami.

Pamiętaj również, że chcąc skorzystać z ulgi, poza powyższymi oświadczeniami, składanymi wyłącznie w przypadku korzystania z pośrednictwa płatnika - zakładu pracy; przy rozliczeniu za 2008 r. nie musisz przedkładać płatnikowi żadnych dodatkowych dokumentów.

Jeśli natomiast rozliczasz się samodzielnie - nie musisz żadnych dokumentów dołączać do zeznania rocznego. Pamięta jednak, że urząd ma prawo zweryfikować twoje odliczenie, sprawdzając czy rzeczywiście masz do niego prawo. Może wezwać cię do udzielenia wyjaśnień, zwrócić się do odpowiednich urzędów administracji bądź sądów o dokumenty poświadczające sytuację rodzinną oraz liczbę wychowywanych dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska