Ulica Krakowska w Opolu po rewitalizacji. Zobacz jak się zmieni

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Motywem przewodnim zwycięskiej koncepcji jest trąbka.
Motywem przewodnim zwycięskiej koncepcji jest trąbka. Materiały Franta, Franta Architekci
W piątek w opolskim w ratuszu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ulicy Krakowskiej. Wygrało biuro z Chorzowa.

- Myśląc o tym projekcie staraliśmy się połączyć muzykę i architekturę – mówi Ewa Franta ze spółki Franta oraz Franta Architekci.

Dlatego motywem przewodnim zwycięskiej koncepcji jest trąbka. Można ją będzie zobaczyć już na początku ul. Krakowskiej, gdzie w formie podświetlonej fontanny przywita wkraczających na deptak przechodniów (autorzy określili to miejsce linearnym ogrodem świateł i muzyki).

Ciekawym elementem całej koncepcji ma być nawierzchnia deptaka. Będzie granitowy, poprzetykany jasnymi pasami zagęszczającymi się na skrzyżowaniach.

Ważnym elementem projektu będzie światło. Ma budynkach oraz nawierzchni mają się pojawić elementy mappingu (czyli wyświetlanych obrazów).

W ramach zwycięskiej koncepcji ma zostać przebudowany także plac przed Filharmonią Opolską. W miejscu gdzie teraz znajduje się trawnik powstanie wgłębienie, coś na kształt małego amfiteatru, otoczone trójstopniowymi schodami, na których mogliby przysiadać mieszkańcy.

Projekt zakłada też budowę małej infrastruktury zadaszeń i siedzisk wzdłuż całego traktu.

- Chcieliśmy trafić przede wszystkim do młodych ludzi, którzy są z pokolenia „smartcity” (inteligentnego miasta – red.) dlatego założyliśmy, by na siedziskach i elementach rzeźbiarskich usytuować QR-kody, z których przy pomocy smartfonów można będzie odczytać wiele informacji na temat miasta czy festiwalu – wyjaśnia Ewa Franta.

- Cieszę się, że wygrał akurat ten projekt, bo jego autorzy świetnie odczytali intencję, która towarzyszy rewitalizacji całej Krakowskiej. Główna idea jest taka, by ulica stała się salonem miasta i miejscem, które przyciągnie mieszkańców oraz turystów do centrum – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Sąd konkursowy uznał, że projekt chorzowskich architektów w praktycznie niezmienionej formie nadaje się do realizacji.

- Teraz powstanie program funkcjonalno-użytkowy i to na jego podstawie będziemy się starali o pieniądze unijne potrzebne do zrealizowania całej inwestycji – mówi Beata Wartenberg, naczelnik wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa opolskiego urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska