Ulotki farmaceutyczne dla niewidomych

Mirela kaczmarek [email protected]
Żeby skorzystać z audioulotki, wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu: 800 706 848. (fot. sxc)
Żeby skorzystać z audioulotki, wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu: 800 706 848. (fot. sxc)
Audioulotki dla niewidomych. Przed zażyciem leku zadzwoń i wysłuchaj, co napisano na ulotce.

Ulotki farmaceutyczne w wersji dźwiękowej mają ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym bezpieczne korzystanie z leków.

Zobacz: Dobra wiadomość dla niepełnosprawnych. Więcej napisów na ekranie

- Jestem zachwycony takim rozwiązaniem. System jest do tego stopnia czytelny, że nie sposób się pomylić - mówi Kazimierz Psiurski, niewidomy z Opola - Jedyny mankament jest taki, że wielu leków, które zażywam nie ma w systemie.

System ulotek na telefon działa od 2010 roku

Na początku w bazie było 200 specyfików. Teraz jest ich blisko 1600, a do końca marca udostępnionych zostanie kolejnych 200. Wśród nich, między innymi służąca cukrzykom insulina, specyfiki przeciwgrypowe oraz wspomagająca erekcję Viagra.

- Pomysł świetny, ale osoby niedowidzące trudno jest przekonać do korzystania z takiej nowinki. My jedyne co możemy zrobić, to namawiać i pokazywać, że to naprawdę może ułatwić życie - tłumaczy Henryk Papuga, szef opolskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych.

Zobacz: Opole. Niepełnosprawni wzięli udział w szkoleniach, bo planują otwarcie własnych firm

Z danych firmy MEDsynC, która stworzyła bazę audioulotek wynika, że od momentu, gdy ruszył system skorzystało z niego blisko 8 tysięcy osób w całym kraju. To niewiele, zwłaszcza, że jak wynika z szacunków, tylko na Opolszczyźnie mieszka 3,5 tysiąca niewidomych.

- Jeśli już ktoś da się przekonać i spróbuje, jest zadowolony i przy następnej okazji też korzysta z ulotek na telefon - mówi Henryk Papuga.

Żeby skorzystać z audioulotki wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 706 848 i za pomocą klawiatury telefonu wybrać nazwę leku, który nas interesuje. Możemy też skontaktować się z konsultantem (wybierając na klawiaturze cyfrę 0), który poda nam kod leku, który następnie należy wklepać na klawiaturze.

- Niektóre nagrania trwają nawet 40 minut, ale nie trzeba słuchać całości. Za pomocą cyfr 6 i 4 można przewinąć lub cofnąć nagranie - wyjaśnia Marcin Weksler, współwłaściciel firmy MEDsynC.

Obowiązek udostępnienia ulotek farmaceutycznych w formie przyjaznej osobom niewidomym i niedowidzącym wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia z 2009 roku. Od firmy wypuszczającej na rynek dany specyfik zależy, jak to zrobi.

- Może na przykład wydrukować ulotki pisane alfabetem Braille’a, ale wtedy zajmowałyby one kilkadziesiąt stron. To generuje wysokie koszty. Aby je zminimalizować, część firm uruchomiła infolinię, pod którą osoby niewidome dzwonią i dyżurujący konsultant odczytuje im treść ulotek. Ale człowiek ma prawo się pomylić, dlatego my, żeby do minimum ograniczyć ryzyko pomyłki, zdecydowaliśmy się wypuścić audioulotki - tłumaczy Marcin Weksler.

Na polskim rynku farmaceutycznym funkcjonuje obecnie blisko 10 tysięcy leków. Ulotkę w wersji audio na razie ma jedna piąta z nich.

Ważne

Żeby skorzystać z audioulotki, wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu:

800 706 848.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska