Uni Opole już tylko o krok od awansu do Tauron Ligi

Siatkarki z Opola były zdecydowanie lepsze w pierwszych dwóch meczach finałowych. Wiktor Gumiński
Siatkarki Uni Opole w wybornym stylu rozpoczęły rywalizację w finale 1 ligi. W obu meczach przed własną publicznością pokonały Stal Mielec po 3:0 i już jedynie jedna wygrana dzieli je od wywalczenia promocji do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Opolanki szczególnie szybko wybiły mielczankom siatkówkę z głowy w pierwszym spotkaniu. W żadnym z setów nie pozwoliły one wtedy swoim rywalkom dotrzeć nawet do granicy 20 zdobytych punktów.

Podopieczne trenera Nicoli Vettoriego już w inauguracyjnej partii pokazały, że ani myślą o odpuszczeniu choćby na moment. Były one bezwzględne w kontratakach, świetnie grały na siatce i tym samym triumfowały 25:16.

W drugiej partii poszły za ciosem. Znakomicie grą Uni dyrygowała rozgrywająca Gabriela Makarowska, a jej koleżanki za dobre wystawy odwdzięczały się kolejnymi skutecznymi atakami. Stal znów nie miała nic do powiedzenia, zdobywając jedynie 19 punktów.

Ekipa z Mielca przebudziła się dopiero w trzeciej odsłonie. Rozpoczęła ją od prowadzenia 8:4. Gospodynie jednak szybko wzięły się za odrabianie strat i w połowie seta zaczęły wyraźnie podkręcać tempo. Zaowocowało to tym, że wkrótce to one wygrywały już 14:12. To był punkt zwrotny, ponieważ później już opolanki dzieliły i rządziły na boisku, zamykając mecz triumfem 25:18.

Drugie starcie również zaczęło się dla zespołu z Opola kapitalnie. Przez większość pierwszej partii spisywał się on tak dobrze, że prowadził już nawet 19:13. Wtedy jednak w grze Uni coś się zacięło, i to bardzo mocno. Niemoc jego zawodniczek była na tyle duża, że w końcówce sensacyjnie to Stal wyszła na prowadzenie 23:21! Nasze siatkarki zdołały się jednak z tego otrząsnąć i ostatecznie wygrały na przewagi 27:25.

W kolejnej odsłonie o sukces było już łatwiej. Do jej połowy drużyna z Mielca jeszcze dzielnie się trzymała, ale potem to gospodynie narzuciły swoje warunki i wygrały do 18.

Trzecia partia też upływała pod dyktando Uni. Jedyną chwilę słabości opolanki zanotowały, kiedy z ich prowadzenia 17:12 nagle zrobiło się tylko 17:16. Na więcej już jednak rywalkom nie pozwoliły i pewnie zapewniły sobie drugie zwycięstwo w serii finałowej.
Kolejne, być może ostatnie spotkanie finałowe odbędzie się 8 maja w Mielcu. Jeżeli Uni by je przegrało, dzień później dojdzie do czwartego starcia.

Uni Opole – Stal Mielec 3:0 (25:16, 25:19, 25:18)
Uni: Makarowska, Stronias, Orzyłowska, Sieradzka, Ciesiulewicz, Muszyńska, Adamek (libero) oraz Rybak.

Uni Opole – Stal Mielec 3:0 (27:25, 25:19, 25:20)
Uni: Makarowska, Stronias, Orzyłowska, Sieradzka, Ciesiulewicz, Muszyńska, Adamek (libero) oraz Rybak, Borawska.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 2-0 dla Uni Opole.