Unia dała pieniądze na badanie opolskich ważek i promocję trzmieli

Edyta Hanszke
Trzy projekty warte 12 mln zł zrealizują opolskie muzea, filharmonia, zespół parków krajobrazowych, Uniwersytet Opolski, gminy i urząd marszałkowski.

- Badaniem ważek zajmujemy się od 2007 roku. Pieniądze, które otrzymamy z projektu pozwolą nam w ciągu dwóch lat zrobić dwadzieścia razy więcej niż w ciągu jednego roku z naszego budżetu - mówi Piotr Zabłocki, kierownik działu przyrody w Muzeum Śląska Opolskiego.

 

Spisanie miejsc występowania i gatunków ważek w naszym regionie ma dać także wiedzę na temat innych zwierząt i roślin żyjących w takich samych miejscach. Muzeum stworzy stronę internetową z informacjami o tych siedliskach, którą będą mogli współtworzyć także Opolanie, przesyłając do muzeum wyniki swoich obserwacji. - Elementem projektu będzie też modernizacja sal edukacyjnych w naszym muzeum i wskazanie nowych obszarów, gdzie występują gatunki chronione albo rozszerzenie istniejących - dodaje Zabłocki.

 

Uniwersytet Opolski, jako opiekun merytoryczny trzech wojewódzkich projektów z bioróżnorodności ma zająć się szkoleniami: liderów odnowy wsi, nauczycieli, młodzieży, samorządowców. - Naszą rolą ma być przekazanie wiedzy na temat inwentaryzacji zasobów przyrodniczych w naszym regionie i ich odpowiedniej ochrony - tłumaczy dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczego-Technicznego UO. - Czasami nieświadomie szkodzimy przyrodzie, np. odnawiając zbiorniki wodne na wsiach, ale w formując je w wymyślne kształty zamiast w sprzyjających dla żyjącej w nich faunie - tłumaczył.

 

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zmodernizuje swoją siedzibę, która pełni rolę ośrodka edukacji ekologicznej w Ładzy (własność gminy Pokój). - Chcemy też wypracować modelowy program, który pozwoli zachować drzewa przy drogach, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo dla ich użytkowników. Przydrożne drzewa pełnią w naturze rolę korytarzy dla roślin i zwierząt, m.in. ptaków lęgowych czy nietoperzy - wyjaśniał Ireneusz Hebda, dyrektor ZOPK. - Planujemy w 2016 i 2017 roku odtworzyć 15,5 km zadrzewień przy drogach. Oprócz tego zinwentaryzujemy 100 wybitnych drzew - pomników przyrody i wypielęgnujemy 80 z nich, znajdujących się także na terenach gmin, przykościelnych czy przyszkolnych - wyliczał

 

90 milionów złotych - tyle pieniędzy w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 przeznaczono na projekty z tego zakresu.

W pierwszym konkursie rozdysponowano 22 mln zł na 11 projektów. W ramach wojewódzkich projektów zaplanowano też renowację Stawu Nowokuźnickiego i  ścieżki edukacyjnej przy nim (gmina Prószków), stworzenie w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie sadu z tradycyjnymi odmianami drzew w celu udostępniania sadzonek opolskim rolnikom i prowadzenia szkoleń z sadownictwa, utworzenie w Muzeum Wsi Opolskiej bazy edukacji ekologicznej (tradycyjnych ogródków) w celu ochrony trzmiela. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska