Unia Europejska. Mikrodotacje już nie takie mikro

Jan Klimkiewicz bonusconsulting.pl
Już w marcu rusza kolejny nabór projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorstwa w ramach RPO WO. (fot. sxc)
Już w marcu rusza kolejny nabór projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorstwa w ramach RPO WO. (fot. sxc)
Nowy nabór projektów dla mikropodmiotów zakłada ponad trzykrotne podniesienie minimalnej wartości dofinansowania projektu.

Już w marcu rusza kolejny nabór projektów realizowanych przez mikroprzedsiębiorstwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO).

Zobacz: Ruszają dotacje dla mikroprzedsiębiorstw

W ramach działania 1.1.2 RPO WO dotychczas możliwe było finansowanie inwestycji zarówno małych jak i o znacznym potencjale gospodarczym. Najnowsze zmiany w warunkach brzegowych eliminują jednak możliwość wsparcia najmniejszych inwestycji.

Dotychczasowy minimalny próg dofinansowani wynosił 20 tys. złotych. Wprowadzone zmiany zwiększają minimalną wartość, aż do 70 tys. złotych, czyli ponad trzykrotnie.

Dlaczego tak się stało?

Z prostej przyczyny, ponieważ wnioskodawcy nie byli zainteresowani tak niskimi dotacjami. Z drugiej strony, skoro nie było zainteresowania, to dlaczego wprowadza się takie zmiany i czemu mają służyć. Zawsze bowiem może okazać się, że ktoś będzie chciał pozyskać tego typu dotację, np. w 50 tys. złotych.

Wydaje się, iż w tym przypadku zapomniano, że każdy ma swój Mont Everest i dla jednych kwota projektu 100 tys. złotych jest niewyobrażalna, podczas gdy inni uważają, iż za taką kwotę nic sensownego nie da się zrobić.

Można wiec wskazać, iż tego typu zmiana to niepotrzebne grzebanie w dobrze naoliwionej maszynie dotacyjnej.

Oczywiście analizując zmianę z odmiennego punktu widzenia, w tym przypadku z punktu widzenia opłacalności sięgania po dotacje inwestycyjne, należy zauważyć, iż małe wsparcie jest po prostu nie opłacalne.

Zobacz: Tereny wiejskie. Nadal cisza z dotacjami dla mikropodmiotów

Wynika to z kalkulacji potencjalnego wsparcia, w kontekście takich elementów jak: ryzyko, czy też koszty opracowania dokumentacji i rozliczenia projektu. Natomiast, w wyniku analizy sytuacji, wielokrotnie okazuje się, iż tego typu inwestycje bardziej opłaca się zrealizować przy wykorzystaniu instrumentów finansowych jakie oferują np. Powiatowe Urzędy Pracy w postaci środków na stworzenie i doposażenie stanowisk pracy. Należy bowiem pamiętać, iż każdy projekt powinien zakładać zatrudnienie, gdyż bez zagwarantowania tego elementu jego szanse na otrzymanie wymaganej punktacji w konkursie o dotacje UE są po prostu niskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska