Unia Europejska. Nieoficjalny szczyt Rady Europejskiej w Pradze. Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują limity cenowe na gaz

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują ustanowienie dynamicznego "korytarza cen gazu" w ramach Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację.
Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują ustanowienie dynamicznego "korytarza cen gazu" w ramach Unii Europejskiej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację. Fot. Pixabay
Przed piątkowym szczytem UE w Pradze Polska, Włochy, Grecja i Belgia opracowały mechanizm regulujący pułap cenowy gazu ziemnego. Działałby on na poziomie hurtowym, a nie detalicznym, dotyczyłby importu ze wszystkich kierunków i nie byłby ograniczony tylko do gazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. Ma to być odpowiedź na wysokie ceny energii i rosnącą inflację.

Niemcy przeciwni propozycji limitów cen na gaz

Pomysłowi ustanowienia ogólnounijnego limitu na cenę importowanego gazu sprzeciwiają się Niemcy. Propozycja, której współautorem jest Polska, zakłada, że korytarz cenowy miałby zastosowanie do wszystkich transakcji hurtowych i nie ograniczałby się do importu surowca z określonych kierunków. W dokumencie nie ma też ograniczeń dla konkretnych sposobów wykorzystania gazu ziemnego.

Kraje będące autorami projektu zaznaczają, że jego celem jest złagodzenie presji inflacyjnej, zniechęcanie i ograniczanie spekulacji, przygotowanie ram działania na wypadek potencjalnych przerw w dostawach oraz ograniczenie nadmiernych zysków w sektorze.

Różnice w propozycjach ujednolicenia ceny gazu

Propozycja Warszawy, Rzymu, Aten i Brukseli różni się w dwóch istotnych punktach od przedstawionego w środę projektu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Chce ona bowiem, by ewentualny pułap cenowy dotyczył jedynie gazu pochodzącego z Rosji i używanego do produkcji prądu.

Zdaniem autorów alternatywnego wniosku ograniczenie się wyłącznie do rosyjskiego gazu nie miałoby pozytywnego wpływu na ceny dla konsumentów i miałoby potencjalnie negatywny wpływ na bezpieczeństwo dostaw. Wprowadzenie zaś limitu tylko na gaz używany do produkcji elektryczności pomijałoby 2/3 rynku gazu, który jest w wykorzystywany w przemyśle i budownictwie.

Limity cenowe na gaz. "Korytarz" będzie szeroki i elastyczny

Zgodnie z pomysłem czterech krajów "korytarz cenowy" powinien działać jako automatyczny bezpiecznik zniechęcający do spekulacji - czytamy w dokumencie.

Sam "korytarz" powinien być wystarczająco szeroki i elastyczny, aby umożliwić Europie przyciągnięcie potrzebnych zasobów, umożliwiając też - w razie potrzeby - transakcje powyżej pułapu oraz by zachować zachętę do oszczędzania energii i/lub przestawienia się z gazu na inne źródła energii.

TD

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Unia Europejska. Nieoficjalny szczyt Rady Europejskiej w Pradze. Polska, Włochy, Belgia i Grecja proponują limity cenowe na gaz - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska