Unijna komisarz i minister skarbu państwa nagrodzeni przez Opolską Izbę Gospodarczą [zdjęcia]

Edyta Hanszke
Unijna komisarz i minister skarbu państwa nagrodzeni przez Opolską Izbę Gospodarczą [zdjęcia]Galę Laurów Umiejętności i Kompetencji 2014 zorganizowano w Filharmonii Opolskiej.
Unijna komisarz i minister skarbu państwa nagrodzeni przez Opolską Izbę Gospodarczą [zdjęcia]Galę Laurów Umiejętności i Kompetencji 2014 zorganizowano w Filharmonii Opolskiej. Paweł Stauffer
Elżbieta Bieńkowska otrzymała w Opolu nagrodę specjalną - Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego, a Włodzimierz Karpiński kryształowy laur umiejętności i kompetencji.

Elżbieta Bieńkowska jako minister rozwoju regionalnego pomogła naszemu regionowi w efektywnym i sprawnym wydatkowaniu unijnych pieniędzy w poprzednim rozdaniu. To za jej rządów uzyskaliśmy dodatkowe pieniądze jako nagrodę za realizację programu unijego.  

-  Była wyjątkowo życzliwa dla Opolszczyzny, m.in. wspierając program opolskiej Specjalnej  Strefy Demograficznej. Lubili ją wszyscy samorządowcy, a jej słowo było święte - mówił podczas wczorajszej uroczystości wręczania Laurów Umiejętności i Kompetencji 2014 Józef Sebesta, eksmarszałek województwa.

Obecnie unijna komisarz została nagrodzona przez radę Opolskiej Izby Gospodarczej specjalną statuetką - Opolskim Orłem Księcia Jana Dobrego. Józef Sebesta porównał Bieńkowską do opolskiego księcia, którego życzniem testamentowym był zakaz podziału ziemi opolskiej. Bieńkowska, dziękując za nagrodę, gratulowała opolanom za ich pracowitość. Pan Bóg pomaga tym, którzy sobie pomagają - podkreślała, gratulując opolskim nagrodzonym laurami przedsiębiorcom.

Kryształowy laur kompetencji otrzymał natomiast minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, m.in. za dostrzeżenie strategicznego znaczenia Elektrowni Opole dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i decyzję o jej rozbudowie, o czym mówił w laudacji prof. Marian Duczmal, przewodniczący rady OIGi kapituły laurów.

45 laurów srebrnych, złotych i platynowych

Tyle wyróżnień odebrali wczoraj w opolskiej firlharmonii przedstawiciele opolskich przedsiębiorstw, samorządów, placówek medycznych: 22 srebrne laury, 17 złotych i 6 platynowych.
Platynowymi laurami nagrodzono  Zdzisława Bąka, prezesa Banku Spółdzielczego w Namysłowie, Kazimierza Gniota, właściciela firmy Gniotpol, Józefa Garbacza, prezesa Banku Spółdzielczego w Leśnicy,  a w kategorii doskonała załoga otrzymała go firma Broekelmann Polska z Opola, natomiast w kategorii pro publico bono: Wilhelm Beker, prezes OSM w  Oleśnie, i Albert Kępka, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.

- Działamy na rynku od 107 lat. Jesteśmy częścią tej społeczności, więc staramy się jej pomagać na różne sposoby.Hołdujemy zasadzie, że wielką przyjemnością jest dzielnie się. Jesteśmy wizytówką naszego miasta i powiatu choćby z nawy, w którą wpisane jest Olesno - mówił Wilhelm Beker, prezes oleskiej mleczarni, który na swoim koncie ma niejeden laur: od srebrnego po platynowe. - Mam to szczęście, że odbieram nagrody w imieniu firmy i swoim, ale także klastra Oleski Koszyk.

Opinie:

Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej:   Sytuacja gospodarcza w regionie poprawia się, powstaje więcej przedsiębiorstw, niż upada. Zdynamizować ją może jeszcze bardziej celowe i szybkie zagospodarowanie funduszy unijnych.

Janusz Steinhoff, przewodniczący rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach: W ubiegłym roku posumowaliśmy 25 lat wolnej gospodarki. Kiedy wchodziliśmy w  ten okres, nawet nie marzyliśmy o tym, że uda nam się zostać członkami NATO i UE. To najlepszy czas, w którym zanotowaliśmy eksplozję przedsiębiorczości.

Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski:  Miniony rok był historyczny dla naszego regionu: gościliśmy dwóch premierów, rozpoczęliśmy rozbudowę elektrowni, zakończyliśmy negocjacje RPO, wreszcie urodziło się 240 dzieci więcej niż w najgorszym 2013 r. 

Andrzej Buła, marszałek województwa:  Przez ostatnie lata nasi przedsiębiorcy złożyli 2000 wniosków, uzyskując  560 mln zł dofinansowania na inwestycje za 1,5 mld zł. W sześciu powiatach bezrobocie jest jednocyfrowe. W poprzednim rozdaniu unijnym byliśmy liderami. To nie magia, tylko efekt ciężkiej pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska