Unijne dopłaty rolnicze w 2010 roku

Maria Balicka
Tylko trzy lata można na danej działce siać np. pszenicę. Potem należy zmienić uprawę. (fot. Jacek Świerczyński/archiwum)
Tylko trzy lata można na danej działce siać np. pszenicę. Potem należy zmienić uprawę. (fot. Jacek Świerczyński/archiwum)
Od tego roku unijną dopłatę można dostać do tzw. zielonego ugoru, czyli obszaru obsiane roślinami przeznaczonymi na użyźnienie gleby. Warunek: rośliny te muszą zostać przeorane do 31 sierpnia.

Aby dotrzymać unijną dopłatę do danej działki ugoru, już w 2003 roku powinna ona być w dobrej kulturze rolnej. Oznacza to, że jeśli wówczas znajdował się na niej np. las, to nawet po jego wykarczowaniu dopłata nie przysługuje.

Zobacz: Opolscy rolnicy dostaną 68 mln zł

Inny wymóg, który wielu rolników będzie musiało spełnić dopiero w tym roku – choć został wprowadzony w roku 2008 zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej – to obowiązek zmianowania.

Dotyczy on rolników, którzy uprawiają pszenicę, żyto, owies i jęczmień. Otóż zboża te mogą one być uprawiane na tej samej powierzchni maksymalnie przez 3 lata r. Wymóg prowadzenia zmianowania mają rolnicy w całej Wspólnocie Europejskiej.

Zobacz: Czas na reformę w KRUS

Jest wyjątek od tej reguły: uprawa tego samego gatunku będzie mogła być prowadzona także w czwartym roku pod warunkiem wcześniejszego wykonania przez rolnika jednego z następujących zabiegów:

  • przyorania słomy,
  • nawożenia obornikiem,
  • przyorania międzyplonu.

Należy pamiętać, aby poinformować o tym fakcie kierownika Biura Powiatowego ARiMR do 9 czerwca roku poprzedzającego wykonanie takiego zabiegu.

W tym samym miejscu poszczególne zboża można będzie uprawiać po trzy lata kolejno jedno po drugim. Tak, jak do tej pory, można też na jednej działce stosować różne uprawy, np. na połowie z lewej strony żyto a z prawej jęczmień.

Dlatego m.in. w załączniku graficznym nie wystarczy wpisać zboże. Trzeba konkretnie podać, jakie to będzie zboże – pszenica, żyto, owies czy jęczmień.

ILE DOPŁATY?

Za każdy hektar obsiany roślinami przeznaczonymi na zielony nawóz i przeoranymi do 31 sierpnia, rolnik dostanie równowartość 141,06 euro dopłaty podstawowej oraz 82,46 euro dopłaty uzupełniającej (wg kursu z września br.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska