reklama

Unijni szefowie MSW zgadzają się na przyjęcie 120 tys. imigrantów. Polska nieoczekiwanie jest za

Aleksandra Gersz AIP
Teresa Piotrowska
Teresa Piotrowska Piotr Smolinski
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych w końcu osiągnęli we wtorek porozumienie w sprawie propozycji Komisji Europejskiej o rozmieszczeniu wkrajach UE 120 tys. uchodźców. Polska nieoczekiwanie wyłamała się ze stanowiska krajów Grupy Wyszehradzkiej i zagłosowała za odgórnie narzuconymi liczbami imigrantów.

Kraje z Grupy Wyszehradzkiej (tak zwane V4: Czechy, Słowacja, Polska i Węgry) wcześniej były przeciwne planowi dotyczącemu przyjęcia przez kraje konkretnych kwot imigrantów. Ich liderzy już wcześniej zażądali, by podział uchodźców oparto na dobrowolnych deklaracjach. Jednak podczas głosowania we wtorek szefowa polskiego MSW Teresa Piotrowska nieoczekiwanie zagłosowała za propozycją UE. "Polska zmieniła zdanie. Obawiam się, że od teraz będzie już tylko V3" - napisał na Twitterze czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec. Przeciwko odgórnym liczbom imigrantów były wciąż: Czechy, Słowacja i Węgry, a także Rumunia. Od głosu wstrzymała się Finlandia.

Zgodnie z planem 120 tys. imigrantów, którzy obecnie przebywają na terytoriach Węgier, Grecji i Włoch, zostaną w przeciągu dwóch lat rozmieszczeni w krajach unijnych. Dokładne liczby, jakie mają przyjąć konkretne kraje, nie są jeszcze znane. Z przecieków z Brukseli wynikało wcześniej, że wedle nowych ustaleń Polska miałaby na razie przyjąć od 5 do 7 tys. ludzi.

Osiągnięcie zgody ministrów spraw wewnętrznych może być dobrym wstępem do środowego nadzwyczajnego szczytu UE poświęconego kryzysowi imigracyjnemu. Został on zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, aby – jak to określono – ratować unijną jedność, bo przeciwników rozwiązań proponowanych przez KE oskarża się o brak solidarności, niewdzięczność, a nawet rasizm. Praktycznymi przejawami takich postaw są przywracane kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej, a z ust wielu prominentnych polityków unijnychpadały nawet groźby, by opornym krajom, niechętnym przyjmowaniu uchodźców, obcinać unijne fundusze.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk już wcześniej apelował, by kraje Wspólnoty uregulowały swoją politykę migracyjną i przestały zrzucać odpowiedzialność za imigrantów na swoich sąsiadów. Tusk dodał też, że migracja będzie problemem UE jeszcze przez wiele lat i będzie to test „na człowieczeństwo i odpowiedzialność” państw unijnych.

Od dłuższego czasu politycy UE radzą nad tym, jak zmierzyć się z największym wyzwaniem, przed jakim staje Wspólnota Europejska. Nikt nie ma wątpliwości, że bogata Europa nie jest w stanie wchłonąć setek tysięcy, a być może nawet milionów tych, którzy z różnych powodów, ratując swoje życie, lub chcąc poprawić standard swojego życia, z narażeniem go starają się dotrzeć do Europy.

Radzili o tym niedawno szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja) oraz Łotwy i szef MSZ Luksemburga w Pradze. Starali się wypracować wspólny front w sprawie pogłębiającego się kryzysu związanego z uchodźcami. Rozmowy nie zakończyły się sukcesem. Wspomniane kraje (w tym jeszcze Polska), tak jak poprzednio, sprzeciwiły się narzucaniu im liczby uchodźców przez UE.

Z kolei prezydent Francji François Hollande przyznał, że jego zdaniem żaden kraj UE nie powinien być zwolniony z przyjmowania osób z prawem do azylu. – Nikt nie może być wyłączony. Jeśli tak by się stało, nie bylibyśmy częścią wspólnoty zbudowanej na tych samych wartościach i zasadach – mówił Hollande. Podobnego zdania był szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Jak mówił, UE powinna przyjmować stałą liczbę uchodźców, którzy rozdzieleni byliby na poszczególne kraje.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Materiał oryginalny: Unijni szefowie MSW zgadzają się na przyjęcie 120 tys. imigrantów. Polska nieoczekiwanie jest za - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

f
franek

Nalezy pomysle o wystapieniu z tej chorej organizacji....

G
Gość

Bedzie zapier....c na trzech etatach,zeby milosnik pedofila Mehameda mogl codziennie na disco wyjsc.Bedzie jej mordobicie robil,ze sie spoznila o trzy minuty z pracy.A disco? On jest panem w rodzinie ,tak mowi Koran ,wiec moze codziennie uchlewac sie jak swinia i podrywac malolaty na swoja ciemna skore oraz duuuuuza,obrzezana pale. www.1001nacht.de Strona,szkoda ze po niemiecku,ale Ci ktorzy jako-tako rozumieja,powinni przeczytac historie Europejek z dwulicowymi Arabami.Gdyby nie ropa naftowa,to mieliby dalej wielbladzie taxi ,zyliby w namiotach “Kadafi de luxe“ razem ze swoimi zonami,tfu chcialem powiedziec kozami.Murzyni i Araby to najleniwszy typ homo erectus,za to w sprawie nienawisci bija ludy calego swiata na glowe.Precz z arabskimi analfebetami,gwalcicielami wszystkiego co ma dwie lub cztery nogi(lapy).Widzial ktos Araba wyprowadzajacego swojego kundelka na spacer?Jezeli tak,to byla fatamorgana pustynna.Pies i swinia w Koranie sa zwierzetami nieczystymi.Za to debilne np. kurczaki to dla nich czyste zwierze.Pojeb...y. swiat.Niech ten swiat zostanie na zawsze wsrod zlocistych piaskow pustyni(byle nie Bledowskiej czy Lebskiej).

G
Gość

Jak można głosować na dzisiejsze partie Polski, wiedząc o tym że Korfanty został
otruty ARSZENIKIEM w WIĘZIENIU TYLKO POLSKIM na PAWIAKU, dla przypomnienia
dla bezmózgich PAWIAK to dzielnica WARSZAWY ""

Ale łone to profdzifne Poloki ze Ślonska co kultywujom cud ENDECKIJ POLSZY

G
Gość

Tutaj możecie od islamizacji KK czy innych opcji ?

Odpocząć, największy problem to powiedzmy Polacy co koszerne ino żerom !

G
Gość

Ale kay te patrtnery, no ja na Interwiu !!!

c
czy ten Charlie z Hebdo

to nie jakaś mistyfikacja, wiele godki a mało rozumu

Jo jusz wola Chrześcijan Syryjczyków czy Libijczyków

łod ciebie ...

jaga

to że ty rzniesz sie kuniem to iinny temat dla partti zielonych ???

m
może w końcu

doczekasz się chopa za darmo !!!

c
czarnowidz

będziecie go jeszcze przeklinać i to już niedługo, a w głupocie pobiją PO

j
jaga

szefowie unijni są krótkowzroczni i niepamiętliwi, nie znają koranu i nic nie wiedzą o islamie ! tak wynika z ich decyzji, bo czyżby Hollande zapomniał o 12 dziennikarzach z Charlie Hebdo, o wybuchach bomb na ulicach Paryża i metrze ? Multi-kulti się nie sprawdza , bo to jest nacja , która się nie zintegruje z Europejczykami ! to jest POTOP ISLAMSKI na Europę, i ktoś tym steruje w jasnym celu - islamizacja Europy, bo wiary u nas za grosik, i oni to wykorzystają prędzej czy później ! islam to nie jest nasza tradycja, wdzierał się do Europy już przed laty, to i wedrze się teraz - bez jednego pocisku !!! czy tego nie widać gołym okiem ?

G
Gość
pytanie: wolność dla każdego, czy tylko dla swoich???!

Już oceniłeś tę opinię. +2 / -19
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wieloszczet (gość) • 23.09.15, 12:54:29

Europa nie ma wyjście - nie może odpychać tych, co mają oczywistą potrzebę, aby lepiej żyć. A Już Polacy od wieków przyjmowali wyganianych z powodu inności religii, ale... sami też korzystali z możliwości lepszego życia w innych państwach, z powodu prześladowania za odmienne, polskie pojmowanie wolności. I udawanie, że my Polacy z Polaków w Polsce takiej, jaka jest, możemy obstawić granice cudami i koncertem życzeń, nic nie da we współczesnym świecie. MUSIMY jakoś żyć w zgodzie i tolerancji wzajemnej z całym światem. Jak inni też. Nie jesteśmy małym krajem, wyjechało ponad DWA MILIONY Polaków do innych krajów i tam żyją, Polska nie zmalała. Problem, że przyjezdni zobaczą nas, Polaków, z bliska...??? I okaże się, że nie jesteśmy tacy, jakimi chcemy pokazać się innym krajom? Skonfrontujemy nasz poziom życia, myślenie, pojmowanie solidarności z kulturami świata. A starsze są od naszej o tysiące lat, bardziej stabilne, może nawet bardzo trwałe. Będą kolejne fale..., lepiej żeby były fale, bo przyjadą "na raty". Co by było, gdyby przyjechali wszyscy w jednym terminie...??? Małe państwa strzegą swojej odrębności szczególnie, bo nie mają innej perspektywy, aby trwać. Dobrze, że jesteśmy w UE, gdy jedzie Polka/Polak do "dobrego życia", to ma prawo.(????) Zapomniano obozy dla emigrantów, to wszystko, co przechodzili Polacy, którzy uciekali do lepszego świata...czy wszyscy byli prześladowani za "politykę"?!
G
Gość
pytanie: wolność dla każdego, czy tylko dla swoich???!

Już oceniłeś tę opinię. +2 / -19
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wieloszczet (gość) • 23.09.15, 12:54:29

Europa nie ma wyjście - nie może odpychać tych, co mają oczywistą potrzebę, aby lepiej żyć. A Już Polacy od wieków przyjmowali wyganianych z powodu inności religii, ale... sami też korzystali z możliwości lepszego życia w innych państwach, z powodu prześladowania za odmienne, polskie pojmowanie wolności. I udawanie, że my Polacy z Polaków w Polsce takiej, jaka jest, możemy obstawić granice cudami i koncertem życzeń, nic nie da we współczesnym świecie. MUSIMY jakoś żyć w zgodzie i tolerancji wzajemnej z całym światem. Jak inni też. Nie jesteśmy małym krajem, wyjechało ponad DWA MILIONY Polaków do innych krajów i tam żyją, Polska nie zmalała. Problem, że przyjezdni zobaczą nas, Polaków, z bliska...??? I okaże się, że nie jesteśmy tacy, jakimi chcemy pokazać się innym krajom? Skonfrontujemy nasz poziom życia, myślenie, pojmowanie solidarności z kulturami świata. A starsze są od naszej o tysiące lat, bardziej stabilne, może nawet bardzo trwałe. Będą kolejne fale..., lepiej żeby były fale, bo przyjadą "na raty". Co by było, gdyby przyjechali wszyscy w jednym terminie...??? Małe państwa strzegą swojej odrębności szczególnie, bo nie mają innej perspektywy, aby trwać. Dobrze, że jesteśmy w UE, gdy jedzie Polka/Polak do "dobrego życia", to ma prawo.(????) Zapomniano obozy dla emigrantów, to wszystko, co przechodzili Polacy, którzy uciekali do lepszego świata...czy wszyscy byli prześladowani za "politykę"?!
G
Gość

a niedlugo hanbe zmazemy, 25.10. jesli cos znowu nie przekreca , bo nagle poparcie dla nich wzrasta. Jest jeszcze jedna alternatywa , ale ostateczna , emigrowac do nich , nie daleko i chyba nas przyjma w razie zagrozenia.

z
zabronione nie jest

oprocz zjadania swin, dlatego u nas sa bezpieczne i tak ich oczekuja .

p
podatny grunt pada

skoro ich tak potrzebuja

C
Czy nas nadal oglupiace ?

Z gory bylo wiadomo ze beda za , kiedy oni byli przeciw ? Dalszy komentarz zbedny.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3