Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” najlepszy w Europie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
UMWO
Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” został uznany za najlepszy w Europie w kategorii ”Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”. Nominowany został przez unijnych ekspertów, a wygrał w głosowaniu internetowym i zdobył pierwszą nagrodę w konkursie VET Excellence Awards 2018.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2018 Komisja Europejska we współpracy z grupą ekspertów ogłosiła nominacje do nagród VET Excellence Awards 2018 za doskonałe kształcenie i szkolenie zawodowe. Celem nagród jest wyróżnienie najlepszych praktyk w Europie, związanych z kształceniem i szkoleniem zawodowym.

Projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”, realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przy współpracy Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Politechniki Opolskiej i miasta Opole zdobył nagrodę w kategorii ”Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”. Nagrodę odebrał w piątek dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu Lesław Tomczak.

Projekt, który zakończył się w tym roku, to m.in. spotkania uczniów z przedsiębiorcami, nowoczesne pracownie w szkołach, klasy patronackie, doradztwo zawodowe czy praktyki – a przede wszystkim uczniowie bliżej pracodawców.

Prawie 9 milionów złotych przeznaczono na poprawę przygotowania do zawodu uczniów szkół zawodowych z województwa opolskiego.

Uczniowie nie tylko korzystają na miejscu z korzyści płynących z projektu, ale również wyjeżdżają za granicę, aby tam np. w parkach technologicznych podpatrywać najnowsze rozwiązania. Powstało również 51 uczniowskich zespołów kreatywnego myślenia „design thinking” – tu ponad 200 uczniów zaangażowało się w konkretne projekty w konkretnych firmach.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki odpowiedzialne było za partnerstwo między szkołami a przedsiębiorcami. Uczniowie podnosili kwalifikacje, uczestniczyli w szkoleniach. – To przedsiębiorcy podpowiadali, jakie kompetencje są im najbardziej potrzebne. Przygotowaliśmy np. kurs specjalistycznego lutowania układów scalonych. Odbyły się wizyty studyjne, pokazywaliśmy możliwości rozwoju w danej firmie. Uczniowie rozwiązywali technologiczne problemy. Konkretnym efektem tego jest to, że w firmie Polaris, pomysł uczniów będzie w najbliższym czasie wdrożony do produkcji – mówi Roland Wrzeciono dyrektor OCRG.

Jednym z efektów programu jest powstanie kilku klas zawodowych, którym patronują firmy z regionu. Na ten krok zdecydowało się m.in. szefostwo firm Multiserwis z Krapkowic, Siegenia i Famur Famak z Kluczborka.

Projekt, to nie tylko korzyści dla uczniów, ale również nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu. RZPWE przygotował dla nich staże. Nauczycieli przeszkoliła też Politechnika Opolska, która otworzyła także swoje laboratoria dla uczniów.

Beneficjentami programu są również szkoły z Opola. W nowoczesny sprzęt zostały doposażone pracownie informatyczna, weterynaryjna oraz systemów energii odnawianej. 90 uczniów z Opola przeszło staże zawodowe.

Korzyści odniosły także firmy. Ginter Majcher, dyrektor firma B+R w Walcach uważa, że nigdy dotąd, aż tak bardzo przemysł nie zbliżył się do szkół. - Bardzo chętnie uczestniczyliśmy w projekcie. Wspólnie z uczniami rozwiązywaliśmy nasze problemy - mówi.

OPOLSKIE INFO - 9.11.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska