Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku...

  Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” najlepszy w Europie

  Zdjęcie autora materiału
  Iwona Kłopocka

  Nowa Trybuna Opolska

  Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” najlepszy w Europie

  ©UMWO

  Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” został uznany za najlepszy w Europie w kategorii ”Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”. Nominowany został przez unijnych ekspertów, a wygrał w głosowaniu internetowym i zdobył pierwszą nagrodę w konkursie VET Excellence Awards 2018.
  Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” najlepszy w Europie

  ©UMWO

  W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2018 Komisja Europejska we współpracy z grupą ekspertów ogłosiła nominacje do nagród VET Excellence Awards 2018 za doskonałe kształcenie i szkolenie zawodowe. Celem nagród jest wyróżnienie najlepszych praktyk w Europie, związanych z kształceniem i szkoleniem zawodowym.

  Projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”, realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przy współpracy Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Politechniki Opolskiej i miasta Opole zdobył nagrodę w kategorii ”Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”. Nagrodę odebrał w piątek dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu Lesław Tomczak.

  Projekt, który zakończył się w tym roku, to m.in. spotkania uczniów z przedsiębiorcami, nowoczesne pracownie w szkołach, klasy patronackie, doradztwo zawodowe czy praktyki – a przede wszystkim uczniowie bliżej pracodawców.

  Prawie 9 milionów złotych przeznaczono na poprawę przygotowania do zawodu uczniów szkół zawodowych z województwa opolskiego.

  Uczniowie nie tylko korzystają na miejscu z korzyści płynących z projektu, ale również wyjeżdżają za granicę, aby tam np. w parkach technologicznych podpatrywać najnowsze rozwiązania. Powstało również 51 uczniowskich zespołów kreatywnego myślenia „design thinking” – tu ponad 200 uczniów zaangażowało się w konkretne projekty w konkretnych firmach.

  Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki odpowiedzialne było za partnerstwo między szkołami a przedsiębiorcami. Uczniowie podnosili kwalifikacje, uczestniczyli w szkoleniach. – To przedsiębiorcy podpowiadali, jakie kompetencje są im najbardziej potrzebne. Przygotowaliśmy np. kurs specjalistycznego lutowania układów scalonych. Odbyły się wizyty studyjne, pokazywaliśmy możliwości rozwoju w danej firmie. Uczniowie rozwiązywali technologiczne problemy. Konkretnym efektem tego jest to, że w firmie Polaris, pomysł uczniów będzie w najbliższym czasie wdrożony do produkcji – mówi Roland Wrzeciono dyrektor OCRG.

  Jednym z efektów programu jest powstanie kilku klas zawodowych, którym patronują firmy z regionu. Na ten krok zdecydowało się m.in. szefostwo firm Multiserwis z Krapkowic, Siegenia i Famur Famak z Kluczborka.

  Projekt, to nie tylko korzyści dla uczniów, ale również nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu. RZPWE przygotował dla nich staże. Nauczycieli przeszkoliła też Politechnika Opolska, która otworzyła także swoje laboratoria dla uczniów.

  Beneficjentami programu są również szkoły z Opola. W nowoczesny sprzęt zostały doposażone pracownie informatyczna, weterynaryjna oraz systemów energii odnawianej. 90 uczniów z Opola przeszło staże zawodowe.

  Korzyści odniosły także firmy. Ginter Majcher, dyrektor firma B+R w Walcach uważa, że nigdy dotąd, aż tak bardzo przemysł nie zbliżył się do szkół. - Bardzo chętnie uczestniczyliśmy w projekcie. Wspólnie z uczniami rozwiązywaliśmy nasze problemy - mówi.

  OPOLSKIE INFO - 9.11.2018


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo