Unikatowe zdjęcia Opola na wystawie Jerzego Stemplewskiego

Artur  Janowski
Artur Janowski
Trybuna honorowa podczas państwowych dożynek, które odbyły się w Opolu we wrześniu 1971 roku.
Trybuna honorowa podczas państwowych dożynek, które odbyły się w Opolu we wrześniu 1971 roku. Jerzy Stemplewski
W galerii Politechniki Opolskiej przy ulicy Katowickiej można oglądać zdjęcia Jerzego Stemplewskiego, który od pół wieku fotografuje miasto.

To już druga wystawa fotografa, zorganizowana w tym roku w ramach 800 lat Opola. Na tej również pojawiły się zdjęcia, które wcześniej nie były publikowane.

- Od 1966 roku pracowałem dla „Trybuny Opolskiej”, ale wówczas koncentrowałem się na sporcie - opowiada Jerzy Stemplewski. - Jednocześnie fotografowałem także miasto i stąd całkiem pokaźne archiwum, które teraz na nowo odkrywam. Czasem także dla mnie negatywy, które wyciągam z kopert, są zaskakujące, gdy widzę, co na nich jest.

Na wystawie można zobaczyć np. udekorowany dworzec główny PKP, który przystrojono tak z okazji dożynek państwowych, zorganizowanych w Opolu we wrześniu 1971 roku.

- Jest też zdjęcie dożynkowej trybuny honorowej, a na niej m.in. Edward Gierek, czy Piotr Jaroszewicz - opowiada Stemplewski.

Fotograf uwiecznił także centrum Opola z lat 70. czy budowę Teatru im. Jana Kochanowskiego. Uwagę zwracają fotografie, pokazujące wyścigi gokartów na ulicach, które kiedyś nie były czymś niecodziennym.

Wszystkie zdjęcia można oglądać w Galerii „Błędne Koło” w budynku politechniki na ul. Katowickiej 48. Uroczyste zakończenie wystawy odbędzie 12 października o godzinie 17.00.

Zobacz też: Opolski Festiwal Fotografii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska