Unikatowe zdjęcia Opola z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Tak wyglądało Opole przed II wojną światową

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dziś dajemy możliwość zobaczenia Opola, którego już nie ma: budynków, ulic, mostów i placów, które już nie istnieją lub zmieniły swoje oblicza. Fotografie sprzed 80 i więcej lat pokazują, jak kiedyś żyło się w Oppeln.

Dziś prezentujemy kolejną porcję zdjęć pokazujących, jak wyglądało przedwojenne Opole, a tak naprawdę Oppeln, bo do 1945 roku to jedno z najstarszych polskich miast znajdowało się w granicach Niemiec.

Dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego mamy możliwość zobaczenia Opola, którego już nie ma: budynków, ulic, mostów i placów, które nie istnieją lub zmieniły swoje oblicza i przeznaczenie.

Fotografie sprzed 80 i więcej lat pokazują, też jak kiedyś żyło się w Oppeln.

Czy wiecie np., że budynek przy ul. Kościuszki (przed wojną Moltkestr.), w którym dziś mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych, przed wojną był siedzibą Izby Rolniczej w Opolu?

Natomiast w pobliskim budynku Zespołu Szkół Elektrycznych działała miejska szkoła zawodowo-techniczna (niem. Städtische Berufs und Fachschule), zbudowana w latach 1928-29.

W galerii można zobaczyć, jak wyglądał gmach tzw. starej rejencji w Opolu, który stał na dzisiejszym pl. Wolności. Budynek został rozebrany, a rejencję przeniesiono do nowo wybudowanego gmachu, w którym dziś mieści się Urząd Wojewódzki Województwa Opolskiego.

Niestety powstanie modernistycznego budynku w tej lokalizacji wymagało wyburzenia Zamku Piastowskiego, z którego zachowano jedynie wieżę.

Na fotografiach uchwycono też katastrofę budowlaną, która wydarzyła się w Opolu 14 lipca 1934 roku. Zawaliła się wówczas wieża stojącego na rynku ratusza.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, tuż po godzinie 21:00. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Bo, po pierwsze, był późny wieczór, po drugie robotnicy uciekli wcześniej, gdy usłyszeli trzaski, wreszcie po trzecie wieża padła w kierunku ulicy Zamkowej i kościoła Franciszkanów, idealnie trafiając w lukę pomiędzy domami narożnymi rynku.

Powodem tej katastrofy budowlanej była rozbiórka domów kupieckich, które przez lata obrosły ratusz od strony południowej i zachodniej.

Gdy robotnicy zabrali się za budynki stojące od strony południowej, przylegające do wieży ratuszowej, zaobserwowano na samej wieży dwie rysy. Nakazano ich obserwację, a także podparcie zabytku grubymi balami, nie przerwano jednak akcji rozbiórkowej.

Zaraz potem wieża runęła.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które pokazują, jak przed wojną wyglądało Opole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska