United Cup. Linette lepsza od Kułumbajewej. Polska prowadzi z Kazachstanem 3:1

Zbigniew Czyż
EPA/PAP
Magda Linette pokonała Żybek Kułumbajewą 6:2, 6:1, w czwartym meczu Polska – Kazachstan, podczas turnieju United Cup, rozgrywanego w australijskim Brisbane. Dzięki wygranej reprezentacja Polski prowadzi w tym spotkaniu 3:1. Linette w pełni kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie, zdołała oddać rywalce zaledwie trzy gemy. Czekamy jeszcze na decyzję ws. miksta, do którego zgłoszeni zostali wstępnie Iga Światek i Hubert Hurkacz.

Magda Linette była zdecydowaną faworytką tego pojedynku i nie zawiodła oczekiwań polskich kibiców. Polka zajmuje obecnie 48. miejsce w rankingu WTA, Kułumbajewa jest 441.

Pewna wygrana w pierwszym secie

Mecz od początku należał pod dyktando Linette. Pierwszego seta poznanianka wygrała bez większych problemów 6:2. Polka wygrała pierwszego gema do 30, ale reprezentantka Kazachstanu szybko skutecznie odpowiedziała doprowadzając do wyrównania. Linette zwyciężyła cztery kolejne gemy i po dwóch przełamaniach rywalki wyszła na prowadzenie 5:1. Kułumbajewa odpowiedziała jednym przełamaniem, ale to było wszystko, na co było ją stać w pierwszym secie.

Linette nie dała rywalce żadnych szans

Druga partia rozpoczęła się od szybkiego prowadzenia Linette 3-0, którego reprezentantka Polski nie zdołała już oddać do końca meczu. Zawodniczka z Kazachstanu zdobyła w w drugim secie tylko jednego gema, choć w ostatnim stawiała Linette dzielny opór. Set zakończył się zwycięstwem Polki 6:1, a cały mecz 2:0.

– Zapewnienie wygranej dla Polski, to niesamowite uczucie. Oglądanie Huberta było dużym nerwowym przeżyciem, ale cieszę się, że mogłam wyjść przy prowadzeniu 2:1 i zamknąc ten mecz. Brisbane to piękne miejsce. Mogliśmy zwiedzić trochę to miasto. Chciałaby wszystkim życzyć wszystkiego najlepszego w nowym roku. Mam nadzieję, że bęziemy wszyscy jak najbardziej zdrowi. Już nie dopadnie nas żadna pandemia ani żaden kryzys i od tego momentu bedziemy mogli się cieszyć fajnym tenisem i bedziemy mogli dostarczać wam wielu emicji – powiedziała Linette.

Przed meczem Magdy Linette z Żubek Kułumbajewą, reprezentację Polski wyprowadził na prowadzenie w pojedynku z Kazachstanem Hubert Hurkacz, który pokonał Aleksandra Bublika 7:6, 4:6, 6:4.

Czekamy jeszcze na decyzję ws. miksta, do którego zgłoszeni zostali wstępnie Iga Światek i Hubert Hurkacz.

Wcześniej w "polskiej" grupie Szwajcaria pokonała Kazachstan 5:0. Polacy ze Szwajcarią zagrają 2 i 3 stycznia.

Turniej rozgrywany jest w Perth, Brisbane i Sydney. W pierwszej edycji United Cup bierze udział 18 reprezentacji, które podzielono na sześć grup.

Zwycięzcy grup w każdym mieście zagrają ze sobą 4 stycznia o awans do półfinału. W półfinale wystąpi też jeden z trzech pokonanych zwycięzców grup, który miał najlepszy bilans w fazie grupowej.