Karetka N kosztowała 1,1 mln zł, z czego 1 mln zł został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Zastąpiła stary pojazd, pochodzący z 2014 r. Dzięki takiej karetce noworodki, szczególnie te urodzone przedwcześnie, mogą być transportowane między szpitalami w całym kraju. Zespół USK w Opolu, który obsługuje te transporty, rocznie realizuje średnio 250 wyjazdów, pokonując ok. 20 tysięcy kilometrów.
- Karetka wyposażona jest w specjalny inkubator, umożliwiający przewóz noworodków, sprzęt monitorujący, a także urządzenia do ratowania życia i zdrowia – mówi lek. Dorota Granatowska, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków USK w Opolu.
W czwartek, 9 marca karetka N została uroczyście przekazana USK. Jednych z członków zespołu medycznego karetki jest Anna Kubica, pielęgniarka z intensywnej terapii dzieci w USK.
- Moim zadaniem podczas transportu jest obserwacja dziecka i monitora, na którym widzimy saturację, tętno, czy ciśnienie. Obserwuję również zabarwienie skóry dziecka, a także jak się ono zachowuje. Niektóre transporty są bardzo trudne, kiedy dzieci są przewożone w ciężkim stanie. Musimy jechać bardzo szybko, by dowieźć dziecko do danej placówki – opowiada.
Z kolei wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zwraca uwagę na to, że technologia medyczna idzie cały czas do przodu. Dlatego tak ważne jest przekazanie nowej karetki typu N dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
- Mając tego typu pojazd, a do tego kompetentną obsługę karetki: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, którzy na tym sprzęcie najnowszej klasy będą pracować, rodzice noworodków mogą się czuć bezpiecznie – podkreśla.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?