Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma nową karetkę typu N. To bardzo przydatny pojazd. "Rodzice noworodków mogą się czuć bezpiecznie"

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W czwartek, 9 marca karetka N została uroczyście przekazana USK w Opolu.
W czwartek, 9 marca karetka N została uroczyście przekazana USK w Opolu. Krzysztof Marcinkiewicz
Nowy pojazd przeznaczony jest do transportu noworodków. To jedyna taka karetka w województwie opolskim. Została przekazana medykom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Karetka N kosztowała 1,1 mln zł, z czego 1 mln zł został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Zastąpiła stary pojazd, pochodzący z 2014 r. Dzięki takiej karetce noworodki, szczególnie te urodzone przedwcześnie, mogą być transportowane między szpitalami w całym kraju. Zespół USK w Opolu, który obsługuje te transporty, rocznie realizuje średnio 250 wyjazdów, pokonując ok. 20 tysięcy kilometrów.

- Karetka wyposażona jest w specjalny inkubator, umożliwiający przewóz noworodków, sprzęt monitorujący, a także urządzenia do ratowania życia i zdrowia – mówi lek. Dorota Granatowska, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków USK w Opolu.

W czwartek, 9 marca karetka N została uroczyście przekazana USK. Jednych z członków zespołu medycznego karetki jest Anna Kubica, pielęgniarka z intensywnej terapii dzieci w USK.

- Moim zadaniem podczas transportu jest obserwacja dziecka i monitora, na którym widzimy saturację, tętno, czy ciśnienie. Obserwuję również zabarwienie skóry dziecka, a także jak się ono zachowuje. Niektóre transporty są bardzo trudne, kiedy dzieci są przewożone w ciężkim stanie. Musimy jechać bardzo szybko, by dowieźć dziecko do danej placówki – opowiada.

Z kolei wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zwraca uwagę na to, że technologia medyczna idzie cały czas do przodu. Dlatego tak ważne jest przekazanie nowej karetki typu N dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Mając tego typu pojazd, a do tego kompetentną obsługę karetki: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, którzy na tym sprzęcie najnowszej klasy będą pracować, rodzice noworodków mogą się czuć bezpiecznie – podkreśla.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie